Ciekawa i niebanalna aranżacja ogrodu to marzenie niejednego ogrodnika. Doskonałym pomysłem na wyróżnienie się jest zegar kwiatowy. Połączy w sobie funkcje estetyczne oraz praktyczne. Stanie się niezwykłą atrakcją dla każdego odwiedzającego przydomowy ogród.

Zegar kwiatowy jest bardzo ciekawym pomysłem na zagospodarowanie ogrodu. Wygląda pięknie, a do tego daje możliwość odczytywania pory dnia na podstawie kwitnących kwiatów. Tu potrzebna jest jednak wiedza, o jakich porach dnia konkretne gatunki otwierają kielichy, a o których zamykają.

Pierwszy zegar kwiatowy

Osobom, które choć trochę interesują się botaniką, zapewne doskonale znane jest nazwisko Karola Linneusza. Słynny szwedzki botanik stworzył system klasyfikacji organizmów, który stał się podwaliną współczesnej taksonomii oraz upowszechnił zasadę binominalnego (inaczej mówiąc dwuimiennego lub dwuczłonowego) nazewnictwa gatunków roślin i zwierząt.

Karol Linneusz jako pierwszy zaprojektował też w XVIII wieku zegar kwiatowy. Dzięki swoim wnikliwym obserwacjom świata roślin doskonale wiedział, że otwierają one swoje kwiaty i zamykają o różnych porach dniach. Co istotne, taki naturalny zegar działa niezależnie od pogody. Odczytasz z niego czas zarówno w słoneczne, jak i pochmurne dni.

Zegar kwiatowy może mieć różną formę i układ. Najefektowniej wyglądają jednak te, które układane są na podobieństwo tarczy zegara.

Jak zrobić zegar kwiatowy?

Matka Natura w zmyślny sposób stworzyła rośliny. Rozmaite gatunki o różnych porach dnia otwierają swoje kwiaty po to, by zwabić zapylające je owady. Na noc zamykają je, aby ochronić znajdujące się we wnętrzu gniazda nasienne przed ewentualnym uszkodzeniem. Dzięki temu, że kwiaty otwierają się i zamykają o różnych porach, możliwe jest zaprojektowanie z ich wykorzystaniem niezwykłego zegara. Wykonując projekt, należy posadzić grupy roślin, które otwierają swoje kwiaty o poszczególnych godzinach  obok siebie, w odpowiedniej kolejności. Efekt będzie bajeczny.

Jakie kwiaty, o jakiej porze?

Aby stworzyć taki zegar, konieczna wiedza na temat rytmów dobowych roślin. Oto powinieneś wiedzieć.

Rośliny otwierają swoje kwiaty o godzinach:
1:00 – Jastrzębiec kosmaczek
2:00 – Kurzyślad polny, Cykoria podróżnik
3:00 – Pajęcznica liliowata, Mniszek lekarski
4:00 – Dziwaczek, Szczawik zajęczy, Jastrzębiec pomarańczowy, Dzika róża
5:00 – Wiesiołek, Mak
6:00 – Grzybień biały, Wężymord, Powoje
7:00 – Dziurawiec pospolity
8:00 – Centuria zwyczajna, Pierwiosnek lekarski
9:00 – Goździk kartuzek, Nagietek lekarski, Stokrotka
10:00 – Przypołudnik, Szczaw zwyczajny
11:00 – Lilia tygrysia, Śniedek, Mlecz zwyczajny
12:00 – Goździk kropkowany, Delosprema
16:00 – Dziwaczek Jalapa

Rośliny zamykają kwiaty o godzinach:
13:00 – Goździk kartuzek
14:00 – Muchotrzew polny, Nagietek lekarski, cykoria podróżnik
15:00 – Goryczel, Śniedek, Dynia
16:00 – Kurzyślad polny, Szczaw zwyczajny
17:00 – Grzybień biały
18:00 – Wiesiołek, Mak

Projektując zegar kwiatowy, należy wiedzieć, że kwiaty nie otwierają się o pełnych godzinach, a podany czas jest orientacyjny. Ponadto, kwiaty przenoszone z innego miejsca dostosowują się do klimatu regionu. W związku z tym podane wyżej czasy otwierania i zamykania roślin mogą wyglądać nieco inaczej na różnych obszarach. Co zrobić w takiej sytuacji? Optymalnym rozwiązaniem byłaby obserwacja rytmu dobowego roślin na terenie, gdzie ma powstać zegar i zaprojektowanie go w oparciu o te obserwacje. Wskazane wyżej godziny mogą być potraktowane jako podpowiedź, która pomoże stworzyć zegar roślinny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge