Wszystko to, co znajduje się tuż przed wejściem do domu, zwraca uwagę gości. To z tego względu wystrój przed domem ma tak duże znaczenie. Musimy postarać się zaaranżować zewnętrzną przestrzeń, by zachęcała, a jednocześnie wpisywała się w architekturę budynku. Znaczenie będą mieć te detale, które dotąd omijaliśmy niezauważone. Wierzcie – sąsiedzi, obcy z zewnątrz, jak i wszyscy odwiedzający, są w stanie dostrzec każdy drobiazg. I ocenić go!

Wystrój przed domem – zewnętrzne dekoracje

Zbliża się czas szukania świątecznych prezentów, ale i ozdób. W przypadku domostw mają to być światełka, które pięknie rozświetlą taras, werandę, drzwi wejściowe, a być może również zieloną przestrzeń łączącą bramę ze ścieżką do domu. O czym zawsze musimy pamiętać? O umiarze. To najważniejsze, bo prześciganie się w liczbie punkcików świetlnych, ale i wszelkiego rodzaju ozdobach, przynosi zgubne w skutkach efekty. Jak to mówi mądre powiedzenie – co za dużo, to niezdrowo.

Ponadto wystrój przed domem musi odpowiadać ogólnej stylistyce zielonej przestrzeni, jak i zewnętrznej architekturze domu. Jeśli postawiliśmy na klasyczną werandę, lampiony o ciepłej barwie światła, a ścieżka wiodąca do drzwi otoczona jest kolorowymi krzewami, nie możemy postawiać na ekstrawaganckie lampy tuż przy bramie. Zostanie zaburzona harmonia, a przecież nie o taki efekt nam chodzi.

Podobnie jest wtedy, gdy zewnętrze domu jest bardzo nowoczesne. Z daleka daje się odczuć, że mamy do czynienia z architekturą współczesną, a wewnątrz nie zabrakło inteligentnych rozwiązań. Przed domem powinno być zatem równie nowocześnie, minimalistycznie i z zachowaniem porządku.

Symetrycznie czy w oryginalnym nieładzie

Każdą dekorację, ozdobę ogrodu, jak i tę tuż przed wejściem, możemy ustawić dowolnie. Wybrać liczbę poszczególnych elementów i w ten sposób kreować przestrzeń tuż przed domem. Mamy dwie główne możliwości. Zachować symetrię albo też postawić na pewien artystyczny nieład. Co i kiedy będzie lepszym pomysłem?

Symetria, jaką zaoferuje wystrój przed domem sprawdzi się wtedy, gdy oczom gości ukazywać się będzie dom zachowujący proporcje. Drzwi umieszczone pośrodku i otoczone dwiema kolumienkami. Taki mały dworek bądź nawet willa, gdzie każdy element występuje w parzystej liczbie egzemplarzy. Do wejścia wiodą proste ścieżki. Roślinność wytycza poszczególne drogi.

Na nieco więcej fantazji, czyli właśnie brak aż tak precyzyjnego dopasowania miejscem, można sobie pozwolić, jeśli plan domu, jak i zagospodarowania całego terenu, jest daleki od geometrii.

Wystrój przed domem musi odpowiadać naszym gustom, ale i oddawać charakter wnętrza. Jako, że mamy do czynienia z wizytówką, powinien być zapowiedzią tego, co gości czeka wewnątrz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge