Wybudowanie domu to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim koszty. Wydawać by się mogło, że tańszą opcją będzie kupno domu i na jego bazie tworzenie tego, o czym tak naprawdę marzymy. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że nie każdy dom jest wart kupna, a niekiedy może nas kosztować znacznie więcej, aniżeli budowa od zera. Co i kiedy będzie bardziej opłacalnym?

Wybudowanie domu od podstaw

Jeśli pozwalają na to finanse, można postawić na kupno działki w wybranym miejscu, o powierzchni, która będzie nas satysfakcjonować. Do tego trzeba dołożyć nie garść, a całe mnóstwo cierpliwości, czasu i również stresu, związanych z załatwianiem formalności. Następne etapy to wykonanie projektu i dopiero można obserwować, jak powstaje nowy dom.

Wybudowanie domu kosztować nas będzie zatem nie tylko realne pieniądze, ale i bardzo dużo czasu. Z drugiej strony to możliwość realizacji marzeń o budynku, który pod każdym względem będzie spełniał nasze oczekiwania. Zadecydujemy o liczbie pomieszczeń, ich rozmieszczeniu oraz wielkości. Wszystko dopasujemy wedle własnych oczekiwań i wymagań. Bez konieczności wyburzania starego czy modyfikacji, które bywają równie kosztowne. Czy jednak kupno w pewnych sytuacjach nie będzie mniej kosztownym i również mniej uciążliwym rozwiązaniem?

Kupno gotowego, ale do wykończenia

Możemy kupić niejako dwa rodzaje domów. Jedna opcja to zakup domu, który nie wymaga zmian względem fundamentów, ścian, stropów czy więźby. Robimy tylko to, co w nowo wybudowanym domu i tak musielibyśmy zrealizować. Mamy zatem sporą oszczędność czasu i finansów. O ile układ, wielkość i inne elementy są dla nas odpowiednimi.

Drugi „gatunek” domów to te, które w przynajmniej 50% wymagają poważnych zmian. Ingerencja obejmie zatem właśnie fundamenty czy ściany. Stan techniczny nie pozwoli na to, by zabrać się jedynie za instalacje i wykończenia. W takim wypadku wybudowanie domu może okazać się lepszym rozwiązaniem niż kupno obiektu, który i tak w większości trzeba przebudowywać lub modyfikować.

Opłacalność przedsięwzięcia

Pod uwagę bierzemy nie tylko własne finanse, ale i możliwości, jakie stwarza zarówno wybudowanie domu od postaw, jak i kupno gotowego obiektu. Uwzględniamy prace niezbędne do wykonania. Korzystanie z pomocy specjalistów z wielu dziedzin, by mieć pewność, że finalna budowla będzie nie tylko wymarzoną pod względem architektonicznym, ale i bezpieczną, bez wad ukrytych, które z czasem zaczną się ujawniać.

Oszacowanie opłacalności obydwu przedsięwzięć jest kluczem do sukcesu. Długa lista czynników będzie wpływać na ostateczną decyzję. Podstawa jednak w przypadku kupna domu to uwzględnienie, z jakim stanem technicznym mamy do czynienia.

Mając taką wiedzę i korzystając z fachowej pomocy, sensownie ocenimy kosztowność i powodzenie dwóch rozwiązań, jakimi może być wybudowanie domu lub jego kupno.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge