Dla przeważającej większości inwestorów decydujących się na wybudowanie domu, będzie to największe przedsięwzięcie, jakiego kiedykolwiek odważyli się podjąć. Wiele osób już na samym początku popełnia kardynalny błąd, nie doszacowując kosztów budowy. Przed podjęciem decyzji warto zatem ustalić budżet, jakim dysponuje inwestor. Kiedy już zostanie on określony, można zacząć wybierać projekt budowlany. Tu należy jednak kierować się zasadą, by koszt budowy domu do stanu po klucz opiewał na ok. 10 – 15% niższą kwotę, niż budżet inwestora. Trudno bowiem już na wstępie przewidzieć wszystkie niezbędne koszty budowy, jakie trzeba będzie ponieść. A nieprzewidziane wydatki pojawiają się niemal zawsze.

Wybudowanie domu to ten rodzaj inwestycji, do której należy się bardzo dobrze przygotować. Już na etapie wyboru projektu warto wiedzieć, ile chcemy przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Należy pamiętać też, że koszt materiałów budowlanych i robocizny może się różnic w zależności od rejonu kraju. Ceny zawarte w kosztorysie należy potraktować jedynie jako orientacyjny koszt budowy domu.

Dokładna wycena

Często niedoszacowanie kosztów inwestycji wynika z tego, że inwestor nie zauważył, iż wykonawca nie uwzględnił w wycenie robót wszystkich niezbędnych do przeprowadzenia prac. Warto jeszcze przed zatrudnieniem ekipy dokładnie ustalić, co będą obejmowały prace budowlane. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych nieporozumień oraz zaskoczenia dodatkowymi wydatkami.

Wybudowanie domu, ale do jakiego stanu?

Na początek warto poznać parę pojęć, jakimi posługują się projektanci oraz wykonawcy robót budowlanych. Wybudowanie domu składa się bowiem z poszczególnych etapów:

  • stan zero obejmuje prace ziemne prowadzone przed rozpoczęciem budowy, wytyczenie budynku przez geodetę, wybudowanie fundamentów,
  • stan surowy otwarty dotyczy budynku, który ma już ściany zewnętrzne, wewnętrzne, wymurowane kominy, stropy, konstrukcję i pokrycie dachu oraz żelbetonowe schody wewnętrzne,
  • stan surowy zamknięty to pojęcie odnoszące się do budynku, w którym zamontowana została stolarka okienna oraz drzwi zewnętrzne, brama garażowa, a także izolacja cieplna i przeciwwilgociowa,
  • stan deweloperski obejmuje montaż instalacji wewnętrznych (jednak bez urządzeń), instalację urządzeń grzewczych, wykończenie podłóg, termoizolację poddasza, niekiedy w zakres wchodzi też wykonanie elewacji,
  • stan pod klucz, czyli wybudowanie domu do najbardziej zaawansowanego stanu, umożliwiającego już wprowadzenie się do budynku. Stan pod klucz uzupełnia stan deweloperski i obejmuje: biały montaż, układanie pływek, malowanie ścian, budowę podjazdów i ogrodzeń.

Wybudowanie domu – jaką metodę wybrać?

Bardzo ważną kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje metoda budowy. Można zdecydować się na usługi dewelopera, co graniczy udział inwestora do wyboru projektu, rozmieszczenia ścian oraz sposobu wykończenia. Domy budowane przez deweloperów to najczęściej budynki o wysokim standardzie wykończenia, zlokalizowane na małych osiedlach, zaopatrzonych w całą, niezbędną infrastrukturę. Inwestor nie musi się wtedy martwić o dopilnowanie takich spraw jak uzyskanie pozwoleń, czy odbiór budynku. Wszystko pozostaje po stronie dewelopera. Warto jednak pamiętać, że za taki luksus trzeba będzie więcej zapłacić.

Zdecydowanie taniej wypada metoda gospodarcza. Według szacunków decydując się na nią, możemy zaoszczędzić nawet 15% środków finansowych. Metoda gospodarcza polega na tym, że inwestor sam poszukuje wykonawców poszczególnych etapów robót budowlanych, niektóre prace może też wykonać samodzielnie.

Co podnosi koszt budowy?

Inwestor, któremu zależy na wzniesieniu domu jak najniższym kosztem, wybierze projekt o prostej bryle i dwuspadowym dachu. Wybudowanie domu będzie droższa, jeśli zdecyduje się na zastosowanie takich elementów architektonicznych jak: wykusz, ryzalit, balkon, taras na piętrze, dach charakteryzujący się skomplikowaną formą, duże okna.

Przezorny, zwracający uwagę na koszty inwestor, z pewnością zauważy, że najtaniej wypada wybudowanie domu o prostej, zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Szeroki wybór wpisujących się w tą charakterystykę projektów pozwala dobrać odpowiedni dom dla każdej rodziny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge