Wąska działka to zmora wielu inwestorów. Teren taki, najczęściej otrzymywany w spadku po przodkach, nie zawsze nadaje się pod zabudowę. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Niektórzy architekci, dzięki swojemu dużemu doświadczeniu pokazali, że wkomponowanie bryły budynku nawet w bardzo wąską działkę jest możliwe. Pozostają jednak jeszcze kwestie prawne. Na jakiej działce można wybudować budynek mieszkalny, a na jakiej nie, o tym poniżej.

Na rynku architektonicznym można już nabyć gotowe projekty, dla których wąska działka nie będzie stanowić przeszkody. Domy te, pomimo tego, że musiały zostać dostosowane do parceli o niewielkiej szerokości, nadal wykazują pełną funkcjonalność, a do tego odznaczają się wysoką estetyką.

Krótki rys historyczny

Powstanie wąskich działek, które dziś nijak mają się do potrzeb inwestorów zainteresowanych budową domu, ma swoje historyczne uzasadnienie.

W czasach, kiedy grunty rolne przekazywane były z pokolenia na pokolenie, dzielono ziemię na coraz mniejsze, a właściwie coraz węższe kawałki. W rezultacie powstawały długie i wąskie parcele przeznaczone pod uprawę. Do czasu, kiedy rzeczywiście znajdowały się na nich pastwiska i pola uprawne, nie stanowiło to żadnego problemu. Kiedy jednak coraz więcej ludzi zaczęło odchodzić od rolnictwa, a grunty zaczęto masowo odralniać i przekształcać w działki budowlane, okazało się, że wiele z nich nie może zostać przeznaczonych pod zabudowę.

W sytuacji, kiedy parcela ma szerokość zaledwie 14 lub 13 m, posadowienie na niej budynku mieszkalnego z pewnością nie będzie możliwe. Rozwiązaniem może być dokupienie drugiej wąskiej działki leżącej obok i stworzenie w ten sposób przestrzeni wystarczającej do budowy domu.

Wąska działa a budowa domu

Nie zawsze wybudowanie domu na wąskiej działce jest możliwe. Jednak niektóre gotowe projekty domów jednorodzinnych dają możliwość wkomponowania bryły budynku w działkę o szerokości mniejszej niż 20 m. Może to być 19, a niekiedy nawet 16 m. Jeśli nie możesz znaleźć takiego projektu albo żaden nie odpowiada twoim potrzebom, skontaktuj się z architektem. Być może możliwe będzie stworzenie projektu na zamówienie.

Wiedza niezbędna

Dlaczego wąska działka może uniemożliwić rozpoczęcie budowy domu? Chodzi tu o konieczność zachowania wymaganych prawem odległości do granicy z sąsiednią działką budowlaną. Zgodnie z §12 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690) budynki jednorodzinne można posadowić:

  • w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, gdy mówimy o budynku skierowanym w stronę tej działki ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi;
  • w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną, gdy mówimy o budynku skierowanym w stronę tej działki ścianą pozbawioną otworów okiennych i drzwiowych.

Co ciekawe, od wskazanych wytycznych istnieją odstępstwa. Dotyczą one działek budowlanych o szerokości mniejszej niż 16 m. W ich przypadku, jak wskazuje rozporządzenie oraz przepisy odrębne, nie wyklucza się możliwości wybudowania domu jednorodzinnego stojącego ścianą bez otworów okiennych i drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną albo w odległości mniejszej niż 3, ale nie mniejszej niż 1,5 m.

Pomimo tego, że wąska działka stwarza wiele ograniczeń, nie musi oznaczać rezygnacji z budowy domu. Stosując się do przepisów prawa i dysponując odpowiednim projektem, można budować nawet na działkach o szerokości 16 m. Jeśli wąska działka, na której planujesz budowę, uniemożliwia wykorzystanie gotowego projektu, warto skontaktować się z architektem, który doradzi inne rozwiązanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge