Marzeniem wielu osób jest posiadać przestronną, funkcjonalną kuchnię. Rzeczywistość jest jednak taka, że często do naszej dyspozycji pozostają niewielkie pomieszczenia. Urządzenie małej kuchni, która będzie świetnie spełniała swoją funkcję, też jest jednak możliwe. O tym, jak sprostać wyzwaniu i urządzić w pełni funkcjonalną i elegancką kuchnię dysponując niewielkim metrażem, opowiadam poniżej.

Mała i wąska kuchnia też może być piękna i praktycznie urządzona. Przekonują się o tym osoby, które postawione zostały przed koniecznością zaaranżowania kuchni w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Wyzwania, przed jakimi stają w takich okolicznościach osoby prywatne i projektanci wnętrz często prowadzą do oryginalnych, nietuzinkowych i zaskakujących rozwiązań. Co więcej, takie niezwykłe aranżacje mają szansę stać się później najciekawszym elementem w całym mieszkaniu.

Urządzenie małej kuchni – praktyczne wskazówki

Mała kuchnia, która często traktowana jest jak zło konieczne, przy odpowiednim zaplanowaniu, zorganizowaniu i wyposażeniu może stać się bardzo przyjemnym i wygodnym w codziennym użytkowaniu pomieszczeniem. Najważniejsze aspekty, o których należy wtedy pamiętać to:
– urządzenie małej kuchni w taki sposób, by meble i sprzęty kuchenne nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni,
– zaplanowanie, aby drzwiczki szafek były odpowiednio umiejscowione i otwierały się w dobrą stronę,
– odpowiednie dobranie kolorów oraz właściwe rozlokowanie szafek i sprzętów, co wpłynie na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Kuchnia otwarta na salon

Urządzenie małej kuchni może opierać się na otwarciu jej na inne pomieszczenia. Najczęściej będzie to salon lub jadania. W takim przypadku w naturalny sposób powiększona zostanie wspólna przestrzeń obu pomieszczeń. Choć realnie rzec pojmując metrażu nie przybyło, kuchnia, która pierwotnie sprawiała wrażenie bardzo małej, teraz wydaje się bardziej przestronna. Oczywistą konsekwencją takiego rozwiązania jest utrata przynajmniej jednej ściany w kuchni, a co za tym idzie utrata miejsca, w którym mogłyby stanąć szafki kuchenne.

Kuchnia i salon osobno

Co, jeśli nie jesteśmy zwolennikami wspólnej przestrzeni salonu i kuchni? W takim przypadku należy postarać się o odpowiednią aranżację w samej kuchni. Małe i wąskie pomieszczenia mogą wymagać tego, by wstawiać do nich ograniczoną ilość szafek. Najlepiej, jeśli zabudowa pojawi się w jednym rzędzie lub w kształcie litery L. Jeśli natomiast zdecydujesz się na szafki w dwóch rzędach, pamiętaj o pozostawieniu pomiędzy mini przestrzeni o szerokości wynoszącej minimum 120 cm.

Warto zrezygnować z takiej zabudowy mebli, która zakrywać będzie całą powierzchnię ściany, od podłogi aż do sufitu. Wskazane rozwiązania są wyjątkowo niekorzystne dla małych kuchni i powodują optyczne pomniejszenie pomieszczenia. Zamiast tego warto pokusić się o zamontowanie jedynie niewielkich szafek wiszących lub całkowicie z nich zrezygnować, pozostawiając wyłącznie szafki dolne, na których znajdzie się blat roboczy.

Co jeszcze warto wiedzieć

Efektowne urządzenie małej kuchni to nie tylko właściwy dobór mebli i sprzętów, ale także odpowiednia kolorystyka. Wybierając kolor ścian i mebli, pamiętaj, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze. Ich zastosowanie jest zatem jak najbardziej zasadne w małych pomieszczeniach.

Choć urządzenie małej kuchni początkowo może wydawać się trudnym zadaniem, jestem pewna, że z pomocą niniejszego artykułu oraz innych dostępnych w sieci materiałów, z łatwością podołasz temu zadaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge