Nie trzeba być architektem krajobrazu, by samodzielnie zaprojektować własny ogród. Przyda się jednak ogólne pojęcie na temat łączenia poszczególnych elementów takiej aranżacji oraz komponowania ogrodowej roślinności. Znajomość wymagań siedliskowych roślin oraz pożądanego dla nich otoczenia będzie kluczowa do osiągnięcia efektownej zieleni urządzonej. Z kolei wkomponowanie w otaczającą przestrzeń ogrodowych mebli wpłynie na poprawę atrakcyjności ogrodu dla użytkowników i pozwoli delektować się efektem wykonanej pracy. Całości aranżacji powinno dopełniać odpowiednie oświetlenie, które da możliwość odpoczynku w ogrodzie po zmroku i zapewni bezpieczeństwo domownikom. Zacznijmy jednak od początku…

Aranżacja przydomowej przestrzeni jest równie istotna, jak wystrój wnętrza. Zadbany, estetyczny ogród sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu i podnosi wartość nieruchomości. Jest też wizytówką domowników. Często to przez pryzmat tego, jak wygląda ogród, oceniamy właścicieli oraz tworzymy w naszych głowę wizję tego, jakie jest wnętrze domu.

O czym należy pamiętać?

Kompleksowe urządzenie ogrodu (zwłaszcza, jeśli jest duży) może sporo kosztować. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na prowadzenie prac etapami. Należy przy tym pamiętać, by żadnego z tych etapów nie pomijać i wszystkie wykonywać z należytą starannością. Co prawda, możliwość czerpania przyjemności z przebywania ogrodzie w swoim ostatecznym kształcie zostanie w ten sposób odsunięta w czasie, jednak kiedy już wszystkie prace zostaną zakończone, z pewnością da ogromną satysfakcję.

Aranżując ogród, można pokusić się o wykonanie projektu oraz większości prac samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalisty. W budżecie na zagospodarowanie przestrzeni trzeba będzie wtedy uwzględnić dodatkowe środki. Decydując się na pomoc firmy, która oferuje usługę zakładania ogrodów, możemy czasem liczyć na wykonanie projektu gratis.

Na wstępie projekt

Nie zależnie, czy aranżacją ogrodu zajmujemy się samodzielnie, czy zlecamy to na zewnątrz, bardzo ważna jest właściwa kolejność prac. Na początku należy wykonać plan zagospodarowania. W kolejnych etapach będzie on stanowił postawę do działania i wskazywał konieczne do zrealizowania prace. Przy wykonaniu projektu należy wziąć pod uwagę stan zastany na działce (istniejąca zabudowa oraz roślinność), przepuszczalność gruntu, stosunki wodne, rodzaj gleby. Ważna jest również ekspozycja działki i jej nasłonecznienie w cyklu dobowym oraz rocznym. Wykonanie planu nie tylko da obraz tego, jak będzie wyglądał ogród po zagospodarowaniu, ale pozwoli również oszacować koszty jego wykonania.

Prace ziemne w ogrodzie

Zanim zabierzemy się za urządzanie ogrodu, konieczne będzie przeprowadzenie prac ziemnych. Działki rzadko kiedy są idealnie równe, dlatego w grę najprawdopodobniej będzie wchodziło wyrównanie terenu. Oprócz tego należy też oczyścić grunt z zanieczyszczeń, gruzu powstałego w trakcie budowy oraz chwastów, starych pni i korzeni drzew. Wykonując prace ziemne, trzeba uważać na pozostałą roślinność, która ma pozostać na działce.

Instalacje

Jeśli inwestor planuje ułożenie na działce instalacji elektrycznej lub nawadniającej, koniecznie powinien to zrobić przed ułożeniem nawierzchni chodników i ścieżek na terenie posesji oraz przed nasadzeniami roślin.

Roślinność

W końcu przychodzi czas na sadzenie roślinności ogrodowej. Tę warto dobierać do warunków panujących na działce. Istotne znaczenie ma zarówno rodzaj gleby, jak i ekspozycja działki oraz jej nasłonecznienie. Rośliny sadzimy zgodnie z ich wymaganiami siedliskowymi. Najlepiej prowadzić nasadzenia w dużych grupach, ale w odpowiednich odległościach, dzięki czemu poszczególne gatunki nie będą konkurować ze sobą o światło. Planując w ogrodzie kompozycję roślinną, warto sprawdzić tempo przyrostu poszczególnych gatunków. Dzięki temu unikniemy efektu zarastania jednych roślin przez drugie.

Mała ogrodowa architektura

Na końcu można pomyśleć o ustawieniu w ogrodzie sprzyjającej relaksowi architektury. W zależności od potrzeb inwestora będą to meble wypoczynkowe, huśtawki oraz domki narzędziowe idealne do przechowywania. Ogrodowa architektura powinna zostać dopasowana do aranżacji ogrodu oraz stylistyki domu. W ogrodach romantycznych najlepiej sprawdzą się dekoracyjne metalowe ławki i stolik, natomiast w tych, które utrzymane zostały w stylu nowoczesnym – aluminiowe, technorattanowe lub drewniane. Ważny jest tutaj nie tylko materiał mebli, ale również ich forma. Te o prostych liniach są idealną propozycją do ogrodów minimalistycznych, gdzie dominuje murawa, a zieleń towarzysząca jest głównie zielona z ewentualnie 2 – 3 kontrastującymi z nią barwami.

Aranżacja ogrodu może przebiegać etapami i zająć nawet kilka lat. Na efekt warto jednak poczekać. Spełniający oczekiwania domowników ogród będzie bowiem zwieńczeniem ich prac i wymarzoną przestrzenią na wypoczynek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge