Ubezpieczenie nieruchomości dla osób, które pragną chronić swój dom oraz zgromadzone w nim dobra materialne, to w dzisiejszych czasach absolutne must have. Jednak jak się okazuje, wybór polisy ubezpieczeniowej wcale nie jest taki prosty. Po pierwsze dlatego, że rynek pełen jest ofert ubezpieczycieli, które różnią się zarówno wysokością składki, jak i zakresem ochrony, po drugie dlatego, że sami zainteresowani nie zawsze wiedzą, na co zwracać uwagę przy wyborze oferty.

Z ofertami ubezpieczeniowymi jest troszkę tak, jak z towarem na półkach sklepowych. Podejmując decyzję, który wybrać, w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na cenę. Dopiero po chwili zastanowienia oraz porównaniu wagi i składu artykułów będziemy w stanie powiedzieć, który tak naprawdę jest tańszy i bardziej wartościowy.

Ubezpieczenie nieruchomości a zakres umowy ubezpieczeniowej

Zainteresowany polisą powinien przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju ochrony potrzebuje i przed jakimi zagrożeniami chce uchronić swoją nieruchomość. Tylko wtedy będzie w stanie dokonać właściwego wyboru i dopasować polisę do własnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę na to, czy na danym terenie szczególnie często występują jakieś zagrożenia. Być może dom został wybudowany na terenach zalewowych albo często zdarzają się tam podtopienia spowodowane roztopami i obfitymi opadami deszczu. A może często zdarzają się silne, porywiste wiatry, które stwarzają zagrożenie dla stabilności budynku i grożą zerwaniem dachu.

Zdarzenia losowe a może czynnik ludzki

Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, możesz określić, czy zakres umowy będzie obejmował wyłącznie zdarzenia losowe, takie jak: gradobicie, powodzie, pożary, uderzenie pioruna, czy także czynnik ludzki: włamanie, kradzież, zniszczenie mienia.

Jeśli zaoferowana przez ubezpieczyciela polisa nie obejmuje ochrony przed zagrożeniem, przed którym chcesz chronić swoją nieruchomość, możesz zapytać o możliwość dokupienia opcji dodatkowej.

Co jeszcze może obejmować polisa

Warto pamiętać, że ubezpieczenie nieruchomości nie musi ograniczać się jedynie do domu. Jeśli na działce znajdują się także inne obiekty, które chcesz objąć polisą, porozmawiaj o tym z agentem ubezpieczeniowym. Umową ubezpieczeniową objąć można również garaż, budynki gospodarcze, altany i elementy małej architektury ogrodowej, a także ogrodzenie i bramę.

O.W.U.

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na ubezpieczenie nieruchomości, powinieneś poznać dokładnie o.w.u., czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Przeczytaj dokument i sprawdź, w jaki sposób ustalana będzie wysokość szkody oraz odszkodowania, a także jakie są prawa i obowiązki ubezpieczonego. Pamiętaj też, że podpisanie umowy ubezpieczenia jest równoznaczne z potwierdzeniem i akceptacją o.w.u.

Bezpieczeństwo we własnym domu to komfort trudny do przecenienia. Odpowiednia polisa pozwoli na spokojny sen, niezależnie od zaistniałych okoliczności. Ubezpieczenie nieruchomości powinno zostać dostosowane do potrzeb ubezpieczonego i jego rodziny. Dlatego przy jego wyborze bezwzględnie należy czytać umowę i o.w.u.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge