W jednym pomieszczeniu czujemy się wprost doskonale. Jesteśmy pełni energii, gotowi do pracy, towarzyscy, chętni do rozmowy. Mamy wrażenie przytulności i klimatu wnętrza, który zachęca, by spędzić w nim mnóstwo czasu. W innym zaś bardzo szybko zaczyna nas boleć głowa. Robi się jakoś nieprzyjaźnie, oczy bolą i szczypią, a koncentracja spada do poziomu niemalże zerowego. Skąd takie różnice? Problem pojawia się ze względu na temperaturę… barwową. Parametr TC, czyli temperatura barwowa stosowana względem wybranego oświetlenia, jest w stanie wpłynąć na to, jakie będzie nasze samopoczucie. Jak zatem oświetlać poszczególne wnętrza?

Skala, która ma znaczenie

Temperatura barwowa określana jest w Kelwinach (K). Takie oznaczenie znajdujemy na kupowanych żarówkach. To jednak nie wszystko. Trzeba wiedzieć, jaka temperatura barwowa, w jaki sposób się prezentuje, by móc zorganizować naprawdę komfortowe wnętrze, w którym będzie można czuć się wprost doskonale.

Rozmaite źródła podają nieco odmienne przedziały, ale uśredniając znalezione wyniki można z powodzeniem określić, że temperatura barwowa do 3000 K to światło o barwach ciepłych. Powyżej 5000 K mamy światło zimne. Pomiędzy znajduje się to, które określa się jako światło o barwach neutralnych, najbardziej zbliżonych do światła dziennego, a co za tym idzie, pozwalające dobrze czuć się nie tylko we wnętrzach domowych, ale i pośród dowolnych obiektów publicznych.

Czy taki podział oznacza, że zawsze i wszędzie postawimy tylko na żarówki emitujące światło o barwie neutralnej? Niekoniecznie. Wiele bowiem zależy od tego, jakie funkcje mają spełniać poszczególne pokoje i innego rodzaju pomieszczenia użytkowe. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, poznajmy jeszcze jeden czynnik, bez którego nie uda się dobrze i efektywnie oświetlić domowych przestrzeni.

Mowa o wskaźniku oddawania barw, czyli Ra. Maksymalnie może on wynosić 100. Wybór światła o Ra możliwie bliskim 100, oznacza najlepsze odwzorowanie barw, uzyskanie najbardziej rzeczywistego efektu. Do domowych wnętrz nie powinno się wybierać światła o wskaźniku niższym niż 80 Ra.

Barwa światła, a funkcjonalność pomieszczeń

W związku z opisem powyższych wskaźników, wydaje się być naturalnym wybór światła o barwie neutralnej lub ciepłej, bliskiej naturalnemu światłu dziennemu. Takie oświetlenie jest przyjazne, nie męczy, zachęca do kontaktów, wspólnego spędzania czasu. Sprawdza się zatem doskonale do salonów, pokojów dziennych, jak i sypialni, także dziecięcych. Generalnie ciepłe i naturalne barwy powinny znajdować swoje miejsce we wnętrzach, w których spędza się dużo czasu, gdzie liczy się efekt relaksu i odprężenia.

Co jednak z miejscem pracy, ale i kuchnią lub łazienką, gdzie w grę wchodzi między innymi konieczność koncentracji, skupiania się, wykonywania rozmaitych czynności, nazywając ogólnie – przygotowawczych?

W miejscu pracy, gdzie ważna jest koncentracja, energia, aktywizacja i pobudzenie do działania, powinno się stawiać na światło chłodne, które spełnia dokładnie takie zadania. Przy takim świetle możemy jednak spędzać krótki czas.

Nieco inaczej jest w łazienkach czy kuchniach, które spełniają różnorakie funkcje. W kuchni gotujemy, przyrządzamy posiłki. Potrzebujemy zatem nie tylko odpowiedniej atmosfery, ale i miejsca pełnego energii, a przy tym zapewniającego bezpieczeństwo podczas pracy przy blatach roboczych. Gdy jednak zasiadamy do wspólnych posiłków, ponownie liczy się przyjazna atmosfera. W kuchni zatem łączymy punkty świetlne dające światło o barwie chłodnej, z tymi, które oferują światło ciepłe.

Podobnie robimy w łazienkach i salonach kąpielowych. Wydzielamy strefy, gdzie przygotowujemy precyzyjny makijaż, wykonujemy czynności pielęgnacyjne. Ponadto w całej łazience regularnie sprzątamy, stąd skupiona wiązka światła o chłodnej barwie, sprawdza się doskonale. W strefie relaksu, gdzie znalazła swoje miejsce wanna lub kabina prysznicowa, przydaje się światło ciepłe.

Światło w oczywisty sposób wpływa na nasz komfort korzystania z poszczególnych przestrzeni, czyni je nadto estetycznymi i odpowiednio skomponowanymi pod względem aranżacyjnym. Jego temperatura barwowa ma zatem ogromne znaczenie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge