Taras w bloku? Czy to w ogóle możliwe? Dziś udowadniamy, że tak! Wystarczy kilka prostych rozwiązań, uwaga skierowana na praktyczne elementy i zachowanie funkcjonalności niewielkiej przestrzeni. Nawet ograniczony metraż możemy dobrze wykorzystać urządzając zieloną przystań, do której będziemy lgnąć każdą wolną chwilą.

Taras w bloku – rozmiar i usytuowanie

Duże apartamentowce oferują nam zwykle prawdziwe tarasy. Znacznie większe od przestrzeni balkonowych. W takim wypadku mamy większą dowolność aranżacyjną. Nie musimy przejmować się rozmiarami mebli, bo większość z dostępnych propozycji, swobodnie się zmieści. Nieco trudniej jest, gdy w grę wchodzi taras w bloku. Niekoniecznie o dobrych proporcjach, bo najczęściej wąski i długi, choć znajdziemy również przestrzenie zbliżone do powierzchni kwadratu.

Metraż, jakim dysponujemy, będzie mieć zatem podstawowe znaczenie. Sposób usytuowania również, bo taras wystawiony na nieustanne działanie promieni słonecznych, wymaga zastosowania między innymi odpornych na warunki atmosferyczne mebli. W przypadku tak urządzanych przestrzeni, każdorazowo kupowane meble muszą radzić sobie ze słońcem czy opadami, ale im więcej tego pierwszego, tym wyższe jakościowo wykonania trzeba będzie wybierać.

Meble ogrodowe na taras

Wybór mebli ogrodowych, które nadadzą się na taras w bloku, jest ogromny. Poza rozmiarami czy zastosowanymi materiałami, pod uwagę dobrze jest wziąć ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Im mniej jej mamy, tym więcej funkcjonalności potrzebujemy. W tym celu rozejrzyjmy się za na przykład za taboretami czy ogrodową kanapą, które mają podnoszone siedziska, a wewnątrz ukryte jest miejsce do przechowywania.

Niektóre drobiazgi schowamy również pod stolikiem. Możemy wykorzystać równie dobrze wolne ściany, częściowo otaczające nasz taras. Wieszając na nich półki bądź stosując drewniane stelaże, na których płożyć się będą ciekawe gatunki roślin.

Meble, które mają być wystawione na działanie czynników atmosferycznych, mogą być wykonane z rattanu bądź wikliny. Te pierwsze są nieco lepsze, mniej trzeszczą i fajnie się prezentują. Zimową porą jednak lepiej schować je lub chociaż szczelnie przykryć, by zbędnie się nie brudziły i nie zajęły wilgocią, tracąc w późniejszym czasie na swoich walorach.

Kolorystyka tarasów

Względem kolorów mamy praktycznie nieograniczone możliwości. Z palety barw wybierzemy odcienie, które wpiszą się w klimat mini ogródka, jakim będzie taras w bloku. Pamiętajmy jednak, by zachować spójność aranżacyjną. Przez okna mieszkania widać przestrzeń balkonową. Jeśli wewnątrz salonu panuje iści rustykalny klimat, a taras obfituje zewsząd w nowoczesne ledy, trudno będzie mówić o przyjaznym klimacie. Podobnie rzecz się ma z kolorystyką.

Zadbajmy o oświetlenie, które podkreśli charakter, jaki oferuje taras w bloku. Niech całość będzie wyrazistą pod względem wykonania, ale subtelnie oświetloną, by napawać się atmosferą stworzoną na zewnątrz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge