Jednym z licznych kryteriów, jakim kierują się inwestorzy przy wyborze materiałów budowlanych, jest szybka budowa domu jednorodzinnego. Przyczyn może być wiele. Dla jednych jest to konieczność opuszczenia dotychczasowego lokum (wynajmowane mieszkanie, które generuje wysokie koszty; złe warunki mieszkaniowe itd.), dla innych po prostu chęć zamieszkania w swoim własnym domu w jak najkrótszym czasie. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, wielu inwestorów interesuje się możliwościami, jakie daje Ytong.

Budowa z bloczków Ytong jest po części powrotem do sposobu budowania, jaki praktykowano w przeszłości. Stawiano wtedy ściany jednowarstwowe. Jednak aby zapewnić lepszą izolacyjność cieplną budynków, zaczęto je ocieplać. Dziś Ytong znów daje możliwość budowy ścian jednowarstwowych, jednak o znacznie lepszych parametrach cieplnych. Ich ocieplanie nie jest już zatem potrzebne.

Szybka budowa domu i bloczki betonu komórkowego

Dlaczego w przypadku Ytonga mówi się o możliwości szybkiej realizacji inwestycji? Otóż wspomniane wyżej bloczki betonowe umożliwiają budowę domu ze ścian jednowarstwowych. Ponieważ charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (w przypadku Ytong Energo o grubości 48 cm U = 0,19 W/(m2K), a w przypadku Ytong Energo+ o grubości 48 cm U = 0,17 W/(m2K)) nie ma konieczności ocieplania ścian, co zaoszczędza wiele czasu i sprawia, że szybka budowa domu staje się realna. Doskonałe właściwości termoizolacyjne Ytonga wynikają z jego porowatej struktury.

Inne zalety tego rozwiązania

Nie są to jednak jedyne atuty. Budowa domu jednorodzinnego z bloczków Ytong jest szybka, czysta i prosta. Nie ma potrzeby ocieplania ścian, a samo murowanie przebiega wyjątkowo sprawnie. Brak konieczności ocieplania to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy (inwestor nie kupuje materiałów dociepleniowych).

W efekcie prac murarskich powstaje równa ściana, co jest kolejną zaletą. Równa powierzchnia nie wymaga tynkowania wewnętrznej ściany budynku. Prace wykończeniowe ograniczają się do położenia siatki elewacyjnej i gładzi gipsowej. To dodatkowa oszczędność czasu dla inwestora.

Szybka budowa domu jednorodzinnego niewątpliwie jest atutem, oprócz niej jednak warto zwrócić uwagę na wpływ materiałów budowlanych na nasze zdrowie. Ponieważ bloczki komórkowe powstają wyłącznie z naturalnych surowców (piasek, wapno, woda, cement oraz anhydryt), inwestorzy nie muszą obawiać się ich negatywnego wpływu. Struktura betonu wpływa też na korzystny mikroklimat w pomieszczeniach. Latem jest w nich chłodno, a zimą ciepło.

Bloczki betonowe są materiałem niepalnym, co decyduje o ich odporności ogniowej (klasa A1 reakcji na ogień). Beton w trakcie pożaru nie topi się i nie wydziela dymu, co również nie jest bez znaczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz takich kryteriów, jak szybka budowa domu warto zwracać też uwagę na wytrzymałość zastosowanych do budowy materiałów. Z dostępnych na rynku materiałów budowlanych najwyższą wytrzymałością wyróżniają się silikaty (nawet 25 – 35 N/mm2), stosunkowo dobrą nośność mają też wyroby ceramiczne, natomiast nieco niższą keramzytobeton i beton komórkowy. Jak wskazuje producent betonu komórkowego, Ytong ma wytrzymałość, która pozwala wznosić ściany konstrukcyjne do wysokości 3, a nawet 4 kondygnacji. Doskonale sprawdzi się zatem do budowy domu jednorodzinnego.

Inwestor, decydując się na budowę domu jednorodzinnego, wybór materiałów budowlanych uzależnia przede wszystkim od własnych potrzeb, które w każdym przypadku mogą być zupełnie inne. Dla osób, dla których priorytetem jest szybka budowa domu, strzałem w dziesiątkę może okazać się budowa jednowarstwowych ścian z bloczków betonowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge