Sypialnia w stylu retro zaprasza ciepłą barwą światła i przyjaznymi wzorami. Jest przytulna, czasami nieco chaotyczna, bo ilość i rodzaj wzorów są w stanie zaskoczyć. Przede wszystkim jednak to miejsce, w którym trzeba zachować walory funkcjonalności. Jak od podstaw urządzić retro sypialnię, w której czas zacznie upływać wolno i przyjemnie?

Sypialnia w stylu retro – oświetlenie

Retro to miejsce na aksamitne i grube zasłony, ażurowe lampy lub materiałowe abażury. Stylizowane meble, subtelne linie i finezyjne kształty. Do tego pastelowe barwy, choć z bardziej wyrazistymi dodatkami. Sypialnia w stylu retro czasami przypomina wnętrza, w których zatrzymał się czas. Staje się pomieszczeniem idealnym do popołudniowych rozmyślań i drzemek. Wieczorem zaprasza nastrojowością do odpoczynku, a w porze nocnej sny przychodzą znacznie łatwiej i można zasnąć z uśmiechem na twarzy.

Sypialnia w stylu retro, która ma oferować taki klimat, potrzebuje w dużej mierze właściwego oświetlenia. Stawia się na lampy z mlecznymi kloszami, które łagodzą wiązkę światła. Kierunek jego padania może być dowolny, byleby pamiętać o tym, że lepiej sprawdza się oświetlanie małych fragmentów przestrzeni. Podobne funkcje spełniają materiałowe abażury, przy których światło wydaje się znacznie cieplejsze i jest przyjaźniejsze w odbiorze.

Zamiast oświetlenia głównego na suficie, pojawiają się alternatywy w postaci światła bocznego. Lampki nocne, lampki stołowe i kinkiety. Jeśli jest ich kilka, to z powodzeniem oświetlą całą sypialnię, dbając o tak ważny klimat. Nie będą przy tym przytłaczać, co jest niewskazane pośród wnętrzarskiej aranżacji, jaką stanowi sypialnia w stylu retro.

Kolory, czyli o pastelach słów kilka

Pastelowe barwy najlepiej oddają charakter takich wnętrz. W retro nierzadko goszczą róże, beże, żółte odcienie, ale i błękity. Można szukać pastelowego wydania praktycznie pośród każdego koloru. Należy jedynie pamiętać o tym, by nadmiar słodkich i uroczych barw, a do tego gęsto usianych wzorów, nie zaowocował efektem infantylnego wnętrza.

Sypialnia w stylu retro lub ciepło, wyrazistość, ale i subtelność, dlatego przesycenie barwami nie jest wskazane. Bezwzględnie należy pominąć pomysł zastosowania jaskrawych kolorów. Co ze wzorami? Kwiaty to klasyka, ale i w tym przypadku umiar jest ważny. Kwiecisty abażur, kwiecista kapa, kwieciste zasłony – przyroda w tym wydaniu nie wygląda zbyt dobrze.

Dekoracje – must have dla retro

We wnętrzach urządzonych w stylu retro nie można zapominać o dekoracjach. Nie chodzi jednak o to, by spoglądały na użytkowników z każdej półki, komódki, ściany. To jeszcze ważniejsze w pomieszczeniu służącym do spoczynku nocnego. Dekorować mogą detale, w sposób estetyczny i wyważony, jak wzorzystość zasłon czy oświetlenie, które zyskuje na charakterystycznej oprawie.

Sypialnia w stylu retro wraca do łask, bo gości w niej atmosfera, jakiej może zagościć niejedna aranżacja współczesna. Sprawdźmy, jakie możliwości aranżacyjne oferuje ta stylistyka.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge