Rozbita żarówka energooszczędna niesie ze sobą ryzyko wtargnięcia do naszych organizmów, ale i środowiska, toksycznych substancji, a właściwie jednej, bo mowa o rtęci. Tej samej, która gościła w tradycyjnych termometrach, a te dziś są zakazane względem użytkowania. Energooszczędne żarówki przyniosły nam sporo korzyści i głównie z nich dziś korzystamy. Co jednak zrobić, gdy dojdzie do stłuczenia produktu, który ma w swoim składzie rtęć?

Rozbita żarówka energooszczędna – bezpieczny dom

Żarówki energooszczędne pobierają o wiele mniej mocy od tradycyjnych, a do tego służą nam przez znacznie długi czas. Ponadto stają się ciekawymi propozycjami, które w pierwszej kolejności oferują funkcjonalność, bo doskonałe oświetlenie, ale nie brak wykonań będących dekoracyjnymi. Trudno się dziwić, że w naszych domach, w większości przypadków spotyka się energooszczędne rozwiązania. Tym bardziej, że szukamy możliwości obniżenia swoich comiesięcznych rachunków.

Żarówki tego typu są zdecydowanie mniej narażone na przypadkowe stłuczenia czy uszkodzenia, ale takiego ryzyka nie można wykluczyć w 100%. Niestety rozbita żarówka energooszczędna powinna zostać w szczególny sposób zutylizowana, bo opary rtęci, które się z niej wydostają, zagrażają i nam, i środowisku.

Jak posprzątać potłuczoną żarówkę?

Rozbita żarówka energooszczędna wymaga od nas dokładnego przewietrzenia danego pomieszczenia, a nawet całego mieszkania, przynajmniej przez kwadrans bez obecności ludzi czy zwierząt. Dopiero po tym czasie można wejść do pokoju, z maską na twarzy i w gumowych rękawiczkach, by uprzątnąć potłuczone resztki.

Bardzo ważnym jest wyłączenie prądu, jeśli stłuczenie nastąpiło, gdy żarówka była wciąż wkręcona w lampę. Pod wpływem działania elektryczności dalej powstają opary rtęci, które są najbardziej trujące, a szybko się rozprzestrzeniają.

Do sprzątnięcia potrzebujemy śmietniczki i zmiotki, hermetycznie zamykanego opakowania oraz ręcznika papierowego bądź taśmy samoprzylepnej. Nie wolno używać odkurzacza, bo zebrane resztki dalej będą toksycznymi. Użycie odkurzacza dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy nie ma możliwości zebrania potłuczonego szkła – na przykład z długiego włosia dywanu – w inny sposób. Należy jednak po odkurzeniu wyrzucić worek z odkurzacza oraz wymienić filtr i znów przewietrzyć mieszkanie.

Ręcznik papierowy bądź taśma klejąca, mogą się przydać właśnie do zbierania najdrobniejszych cząstek szkła. Po sprzątnięciu wszystko trzeba dokładnie wymyć, resztki z papierem i opakowaniem wyrzucić do specjalnego pojemnika, a na koniec przewietrzyć całe mieszkanie, najlepiej przy minimum kilka godzin, nawet do kilku dni. Rozbita żarówka energooszczędna może być również oddana do wyznaczonych punktów zajmujących się utylizacją elektrośmieci.

Istotne informacje

Na opakowaniach żarówek nie znajdziemy informacji, jak postępować po ich stłuczeniu bądź uszkodzeniu. Powyższe czynności nie są jednak trudnymi do zapamiętania. Rozbita żarówka energooszczędna zdarza się raczej rzadko, ale zwróćmy uwagę na postępowanie podczas jej sprzątania, by opary rtęci nie zaczęły zagrażać nam i środowisku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge