Alternatywne, ekologiczne źródła ogrzewania stają się coraz popularniejsze. Widać duże zainteresowanie inwestorów, z których wielu stara się o dofinansowanie. Inni decydują się na sfinansowanie inwestycji własnymi środkami. Niezależnie od źródła finansowania, pompa ciepła – jedno z takich ekologicznych źródeł ogrzewania, jest bardzo wygodne i tanie w eksploatacji.

Niestety koszt takiej inwestycji niejednokrotnie przekracza możliwości finansowe wielu inwestorów. Dlatego warto dobrze zastanowić się, które rodzaje pomp ciepła będą najodpowiedniejszym wyborem. Najlepsza będzie taka, która stanowić będzie najlepsze źródło ciepła, dostosowane do powierzchni domu i działki oraz wymagań użytkowników, a zarazem taka, przy której inwestycja szybko się zwróci.

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi bardzo wygodnymi w użytkowaniu, ponieważ w pełni automatycznymi. Na czym polega ich fenomen? Ano na tym, że nie wytwarzają one ciepła samodzielnie, a jedynie pobierają je z otoczenia. W zależności od tego, skąd pobierane jest ciepło, wyróżnia się różne rodzaje pomp ciepła.

Pompy mogą pobierać ciepło z wody, ziemi lub powietrza. Po pobraniu ciepła przekształcają je do takiej postaci, która może być wykorzystana do ogrzania budynku.

Budowa instalacji grzewczej

Instalacja grzewcza połączona z pompą ciepła składa się z trzech części:

  • Dolnego źródła, instalowanego w otoczeniu, z którego pobierane jest ciepło (będzie to zatem woda, powietrze, ziemia),
  • Urządzenia pompy, które przekształca energię pobraną z otoczenia na taką, którą będzie można ogrzać budynek,
  • Górnego źródła, czyli instalacji końcowej rozmieszczonej w pomieszczeniach.

Wydajność pracy instalacji zależy w dużej mierze od parametrów źródła górnego i dolnego. Rodzaje pomp ciepła, o czym wspomniano już wcześniej, rozróżnia się w zależności od otoczenia, z którego czerpane jest ciepło. Należy tu zaznaczyć, że nie każda pompa może zostać zastosowana na każdej działce.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy gruntowe

Należą do najpopularniejszych pomp ciepła w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują ciepło z gruntu. W zależności od budowy i układu dolnego źródła, pompy gruntowe można podzielić na:

  • Pionowe sondy – w tym przypadku rury instalacji umieszcza się w sięgających kilkudziesięciu metrów głębokości odwiertach,
  • Kolektor poziomy – wypełnione niezamarzającym płynem rury rozmieszcza się na dużej powierzchni działki tuż po powierzchnią gruntu (ten rodzaj pomp mogą wykorzystać jedynie inwestorzy dysponujący dużymi działkami),
  • Kolektor poziomy z bezpośrednim odparowaniem – w tym przypadku rury wypełnione są czynnikiem chłodniczym pompy.

W przypadku pomp pionowych wahania temperatur związane ze zmianami pór roku są minimalne. Problem może stanowić jednak koszt wykonania takiej instalacji. Ze względu na koszt wykonania odwiertów ten rodzaj instalacji grzewczej może przewyższać nieco możliwości finansowe przeciętnego konsumenta.

Kolektory poziome są nieco tańsze i łatwiejsze do wykonania. Wymagają jednak działki o dużej powierzchni, której nie będzie można zabudować ani obsadzić wysoką roślinnością.

Pompy wodne

Efektywność pomp wodnych zapewnia stosunkowo wysoka temperatura wód podziemnych. Pompa zbudowana jest z dwóch studni – jedną woda jest czerpana, drugą wtłaczana z powrotem pod ziemię. Dużym ograniczeniem w stosowaniu tego rodzaju pompy ciepła jest to, że w wielu miejscach cieki wodne są zbyt małe, by można było ją zastosować, w innych woda podziemna ma za dużo minerałów, które powodują zapychanie wymienników ciepła.

Pompa powietrzna

Ten rodzaj pomp korzysta z energii nagromadzonej w powietrzu, a następnie oddaje ją wodzie, która krąży w górnym źródle instalacji grzewczej. Choć pompa powietrzna jest znacznie tańsza niż pozostałe rodzaje pomp ciepła, ma też swoje wady. Po pierwsze powietrze nie należy do dobrych nośników ciepła, po drugie cechuje się dużymi wahaniami temperatur, co obniża efektywność pompy. Pomimo tego pompy powietrzne cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich atutem jest to, że mogą być stosowane niezależnie od wielkości działki.

Rodzaje pomp ciepła – krótkie podsumowanie

Pomimo tego, że pompy ciepła są stosunkowo drogie, ogrzewanie nimi, o ile instalacja wykonana została poprawnie, jest tańsze niż innymi instalacjami grzewczymi. Różne rodzaje pomp ciepła pozwalają na dostosowanie urządzeń do wymagań inwestora i warunków panujących na działce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge