Planujesz przeprowadzkę? To znaczy, że masz przed sobą mnóstwo pracy i urzędowych formalności. Czeka Cię przeprowadzka z kotem? Musisz dodatkowo przygotować do niej siebie, jak i swojego zwierzaka.

Właściciele tych czworonogów doskonale wiedzą, jakie problemy mogą pojawić się, gdy na horyzoncie czeka ich przeprowadzka z kotem. W związku z tym, że są to zwierzęta dość mocno przywiązane do otoczenia, w którym przebywają, taka zmiana może być dla nich bardzo stresująca. Odpowiednie zaplanowanie przeprowadzki pomoże zwierzakowi łatwiej “przełknąć” taką zmianę. Jeśli planowanie zaczniecie odpowiednio wcześniej, nie zapomnijcie uwzględnić w nim swojego zwierzaka.

Przeprowadzka z kotem do nowego miejsca

Koty, jako zwierzęta wyjątkowo mocno przywiązane do miejsca, wymagają szczególnego traktowania zarówno w czasie przeprowadzki, jak i już po niej. Jeśli chcemy zaoszczędzić pupilowi stresu, zadbajmy o to, by jak najmniej odczuwał zmiany. Jak to zrobić? Na czas przewożenia rzeczy warto zamknąć zwierzaka w pokoju, w którym znajduje się jego posłanie, miska z wodą, karma oraz kuweta. W tym miejscu pozostawiamy też wszystkie meble.

Kiedy już przetransportowane zostaną meble z pozostałych pomieszczeń, możesz przystąpić do przewożenia mebli z ostatniego pokoju – tego, w którym zamknięty został zwierzak. Jak to zrobić? Na początek zamknij kota w przygotowanym wcześniej transporterze. Następnie spakuj i przewieź meble oraz wszystkie rzeczy z tego pokoju. Transporter z kotem przewieź w samochodzie osobowym. Nigdy nie pakuj go do samochodu ciężarowego wraz z innymi bagażami.

Na nowym miejscu

Przeprowadzka z kotem wymaga specjalnego postępowania nie tylko w dniu, w którym przewożone będą meble i rzeczy, ale również dużo później. Zanim zwierzak zostanie wypuszczony na zewnątrz, musi dobrze zaaklimatyzować się w nowym domu.

Na początek, zaraz po przewiezieniu kota na nowe miejsce, wnieś meble, które przewoziłeś jako ostatnie. Ustaw je w pomieszczeniu, w którym będą stały docelowo, a następnie wypuść w pokoju kota. Pozostaw tam również kuwetę, posłanie oraz miski z jedzeniem i piciem. Zwierzaka zamknij w pokoju, aby nie uciekł na zewnątrz i nie stresował się zmianą miejsca pobytu. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, poproś, by któryś z domowników pozostał z kotem w pokoju. Możesz też podłączyć do prądu dyfuzor z kocimi feromonami policzkowymi. Koci zapach pomoże zaaklimatyzować się pupilowi.

Przeprowadzka z kotem przebiegnie znacznie łatwiej, jeśli zwierzak szybko przyzwyczai się do nowego miejsca. Dlatego warto zadbać o to, by w pomieszczeniach czuł swój zapach. Możesz potrzeć policzki zwierzaka miękką ściereczką, a następnie zostawić jego zapach na meblach i ścianach. Wystarczy, że przetrzesz je tą ściereczką. Pomocny będzie także dyfuzor, który włączysz kolejno w każdym pomieszczeniu. Czynności te należy powtarzać tak długo, aż zauważymy, że zwierzak sam zaczyna ocierać się o meble.

Kolejna ważna sprawa to wychodzenie na zewnątrz. W początkowym okresie nie wypuszczamy kota w ogóle. Dopiero w momencie, kiedy zwierze zaaklimatyzuje się w domu, można zacząć stopniowo wypuszczać go na zewnątrz. Proces aklimatyzacji w domu zazwyczaj trwa kilka tygodni.

Jak widać przeprowadzka z kotem to niełatwa sprawa. Oprócz planowania, pakowania, przewożenia i rozpakowywania, właściciela kotów czeka jeszcze szereg innych, ważnych obowiązków.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge