Białe ściany, postarzane prowansalskie meble i florystyczne motywy dekoracyjne – są wnętrza, których urokowi trudno się oprzeć. Z całą pewnością należą do nich pomieszczenia urządzone w stylu prowansalskim. Zdecydowanie różnią od nowoczesnych, utrzymanych na wysoki połysk wnętrz. Zachęcają natomiast ciepłem, przytulną atmosferą i swojskim klimatem. Czy jest coś, co może się z nimi równać?

Nie każdemu odpowiadają surowe i minimalistyczne wnętrza, które może nam zaoferować styl nowoczesny, skandynawski oraz industrialny. Pomimo tego, że nadal panuje moda na aranżację wnętrz w tych stylach, jest wiele osób, które się im przeciwstawiają i szukają we wnętrzach ciepła i chętnie wprowadzają do aranżacji liczne dodatki, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Przykładem takiego właśnie wnętrza jest pomieszczenie utrzymane w stylu prowansalskim.

Charakterystyka stylu

Choć styl prowansalski kojarzy się nam z południem Francji, pomieszczenia, które wpisują się w ten styl, z powodzeniem można aranżować również w Polsce. Wystarczy odrobina wiedzy na ten temat i zacięcie dekoratora wnętrz. Nie potrzeba nawet domu z białego kamienia, czy charakterystycznych okiennic, które nieodzownie łączą się z tym stylem. Zamiast tego warto postawić na jasne, pastelowe barwy oraz prowansalskie meble. Do tego należy zastosować we wnętrzu odpowiednie materiały – naturalne, bielone albo postarzane drewno, cegła oraz kamień – i voila.

Prowansalskie meble

Tych mebli nie da się pomylić z żadnymi innymi. Doskonale wpisują się w swojski klimat prowansalskich wnętrz i nadają im niepowtarzalny wygląd. Najczęściej wykonane są z litego, ciężkiego drewna. Niekiedy spotkamy się też z okuciami, choć nie jest to regułą. Takie meble często specjalnie stylizowane są na stare. Mają finezyjne zdobienia, a dominujące barwy to: biel, beż, delikatne szarości, przygaszone zielenie, a niekiedy naturalny kolor drewna. Prowansalskie meble przypominają nieco te, które spotkamy we wnętrzach rustykalnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ oba style są bardzo do siebie zbliżone.

Tkaniny i nie tylko

W takim wnętrzu znajdziemy nie tylko prowansalskie meble, ale również liczne tkaniny i dodatki. Te nie stronią od motywów dekoracyjnych, zazwyczaj o tematyce florystycznej. Motyw kwiatów zauważymy na zastawie stołowej, zasłonach oraz narzutach. Chętnie widziane w prowansalskim wnętrzu są też suszone oraz świeże kwiaty. Dobrze, jeśli pojawi się w nim lawenda, która przez wielu z nas z Prowansją jest kojarzona. Aranżując kuchnię, nie można zapomnieć o świeżych ziołach w donicach.

Kilka słów na zakończenie

W nawiązujących do tego stylu wnętrzach będziemy musieli zrezygnować z dużych szaf z przesuwanymi drzwiami na rzecz prowansalskich mebli, które są może nieco mniejsze, ale za to bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Drzwi koniecznie muszą być otwierane, a uchwyty mosiężne. Oprócz szaf w takich wnętrzach spotkamy komody oraz witryny. Chętnie widziane są też wiklinowe fotele, co wskazuje, że w tych wnętrzach stawia się nie tylko na estetykę, ale również wygodę.

Nie można też zapomnieć o ceramicznych donicach i wazonach. Pomimo wszystko jednak decydujący wpływ na niepowtarzalny klimat tych wnętrz mają prowansalskie meble. Gdzie można je znaleźć? Z taką ofertą wychodzą producenci mebli. Można też szukać na pchlich targach oraz na strychach i piwnicach zaprzyjaźnionych osób.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge