Nowoczesność daje olbrzymie możliwości. Nie ma jednego dominującego stylu. Możemy swobodnie wybierać spośród różnorodnych aranżacji. W przypadku wnętrz minimalistycznych (np. japońskich czy skandynawskich) oświetlenie powinno być subtelne i wkomponowane w całość. Z kolei style bardziej klasyczne lub dekoracyjne pozwalają na wyeksponowanie lampy jako znaczącego punktu dekoracyjnego w naszej przestrzeni.

Poszukiwania online i offline, czyli początek dobrze zaplanowanych zakupów

Współczesność to wygoda i komfort poszukiwań, często nawet bez podnoszenia się z fotela. Pragniesz znaleźć idealny żyrandol? Zacznij od przejrzenia ofert, które są dostępne w sieci. Jeśli jeszcze nie jesteś do końca zdecydowany, w jakim stylu żyrandol chciałbyś zakupić, nie ograniczaj się tylko do klasycznych wzorów. Myśl szeroko i testuj różne opcje.

Nie bój się eksperymentów. W sklepach można znaleźć sporo ciekawych i niesztampowych rozwiązań takich, jak: produkty w stylu Sputnika, barokowe, rozbudowane formy lub skrajnie futurystyczne projekty. Szeroki wybór pozwoli znaleźć najlepsze rozwiązanie, w pełni dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Miej oczy szeroko otwarte. Znalezienie odpowiedniego produktu może zająć trochę czasu. Poza tym, nawet jeśli lampa przykuje Twoją uwagę w ofercie sklepu internetowego, zanim klikniesz „kupuję”, warto ją najpierw zobaczyć na własne oczy oraz dokładnie sprawdzić wymiary. Tylko wtedy będziesz w stanie ocenić, czy żyrandol sprawdzi się w przestrzeni, którą dla niego zaplanowałeś.

tn_LUVIA 02_Depositphotos_13746580_original.jpg

Zbadaj przestrzeń – dopasowanie żyrandola do wnętrza

Matematyka jest królową nauk i podstawą praktycznego działania każdego dekoratora wnętrz – zawodowego i prywatnego. Wybierając żyrandol, musisz brać pod uwagę wiele parametrów, a najważniejszym z nich jest bez wątpienia rozmiar.

Zbyt okazały żyrandol przytłoczy nawet duże pomieszczenie. Sprawi, że poczujesz się w nim klaustrofobicznie i nieswojo. Z kolei za mała lampa zniknie w przestrzeni i nie będzie spełniać żadnego z podstawowych zadań – ani nie oświetli właściwie pomieszczenia, ani nie będzie go dekorować. Zmierz dokładnie pomieszczenie i postaraj się znaleźć odpowiednią dla niego lampę.

Zbadaj przestrzeń – styl i materiały

Każde wnętrze domu powinno stanowić spójną przestrzeń. Dlatego wybierając żyrandol, pamiętaj, że masz znacznie więcej możliwości niż tylko klasyczne rozwiązania z barwnych metali, z błyszczącymi, kryształowymi elementami. Owszem, wyglądają one efektownie, jednak nie sposób dobrze je wpisać w większość nowoczesnych aranżacji.

Zastanów się, jakie materiały zostały już użyte w danym wnętrzu. Czy zdecydowałeś się na dużą ilość drewna, metal i szkło czy może ciepłe tkaniny? W jakich kolorach postanowiłeś utrzymać całość? Żyrandol musi być ukoronowaniem aranżacji i przedmiotem, który spaja wszystkie te tendencje.

tn_Rego 01_Depositphotos_25227579_xl.jpg

Znajdź odpowiednie miejsce – niekoniecznie to oczywiste!

Żyrandol to rozwiązanie zarówno dla tradycjonalistów, jak i osób spacerujących poza utartymi szlakami. I nie chodzi wyłącznie o sam design. Liczy się również sposób, w jaki go zawiesisz w swojej przestrzeni.

Oczywiście jest kilka zasad, których warto przestrzegać, żeby zachować funkcjonalność i komfort użytkowania pomieszczenia, w którym znajdzie się żyrandol. Jeśli ma się znaleźć nad stołem w jadalni, najbezpieczniejsza wysokość to ok. 75 centymetrów nad poziomem stołu. Dzięki temu nie będzie przeszkadzał i zasłaniał osób siedzących naprzeciwko podczas posiłku. Jeśli planujesz zawiesić go w ciągu komunikacyjnym, musi być odpowiednio wysoko, żeby nikt nie zawadził o niego niechcący głową.

Jednak nawet uwzględniając wszystkie wymienione wskazówki, można znaleźć wiele metod zawieszenia żyrandola. Jeśli nie lubisz nadmiernej ekstrawagancji, umieść go w centrum pomieszczenia (np. nad stołem w jadalni, nad stolikiem do kawy w salonie) w pozycji centralnej. Zachowasz wówczas symetryczność i harmonię pomieszczenia.

Jeśli natomiast lubisz bawić się przestrzenią, możesz pokusić się o przełamanie symetrii, co pozwali uzyskać nietypowe efekty oświetleniowe i wprowadzi dynamikę do pomieszczenia.

Żyrandol a centrum aranżacji i uwagi

Nieważne czy jesteś tradycjonalistą, czy szaloną duszą. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie żyrandola do swoich wnętrz, zadbaj o to, żeby znalazł się w centralnym punkcie aranżacji. Jeśli zostanie dobrze dopasowany, zarówno pod względem parametrów technicznych, jak i stylistyki, sprawdzi się jako oświetlenie i główny akcent aranżacji, który nie będzie potrzebował innych dodatków, żeby wszystkich olśnić.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge