Pokoje z aneksem kuchennym to dziś już nie tylko sposób, na wygodne urządzenie małego mieszkanka. Dla kawalerek jest to funkcjonalność, ale i modna aranżacja, którą inspirują się właściciele znacznie większych mieszkań, apartamentów i domów. W jaki sposób urządzać pokoje z aneksem kuchennym?

Zacznijmy od małego

Przed nie lada wyzwaniem stoją szczęśliwi posiadacze uroczych kawalerek, ale i ci, którzy takie niewielkie mieszkania wynajmują. Ta druga grupa mieszkańców ma nawet trudniej, bo urządzając nieswoje mieszkanie, pragnie nie narobić zbędnych dziur w ścianach. Nie chce również inwestować w rzeczy, których potem nie będzie w stanie ze sobą zabrać, a liczy się każda wydana złotówka. Pokoje z aneksem kuchennym to świetnie rozwiązanie, które poza funkcjonalnością, pozwala wpisać się w aktualne trendy aranżacyjne.

Obecnie na topie są duże i przestronne pomieszczenia, otwarte przestrzenie. Połączenie pokoju z kuchnią, czyli stworzenie aneksu kuchennego, najczęściej tuż przy salonie, jest praktycznym pomysłem, dającym naprawdę sporo możliwości. Jak zrobić to dobrze?

Widok na kuchnię powinien zachęcać, a nie zniechęcać. Część, która będzie widoczna wprost z kanapy, czy po prostu salonu, musi być estetyczna i uporządkowana. Wyspą kuchenną, regałem, stołem z krzesłami, zasłaniamy część szafek, także tych otwartych. Na wprost może być widoczny elegancki piekarnik – nowoczesny lub w stylu retro. Na blatach rezygnujemy z nadmiaru sprzętu kuchennego, pozostawiając tylko niezbędne rzeczy. Jeśli w szafkach brakuje miejsca na podstawowe artykuły spożywcze, można wręcz wyeksponować je, ale wybierając komplet przyjaznych oczom pojemników.

Pokoje z aneksem kuchennym muszą być również spójne aranżacyjnie, ale nie identyczne. Stawiamy więc na podobną kolorystykę na ścianach. Możemy łączyć kolor dominujący w meblach wypoczynkowych w salonie, z takimi samymi barwami detali widniejących w kuchni. A co z podłogą? Za dużo kontrastu nie sprzyja wrażeniu przestronności. Pokoje z aneksem kuchennym powinny mieć podłogę utrzymaną w podobnym stylu. Mogą to być płytki czy panele, nawet w takiej samej barwie, ale ułożone w przeciwnym kierunku, dla obydwu pomieszczeń.

Przejdźmy do dużego

W apartamentach, domach można pozwolić sobie na znacznie więcej. Miejsca zwykle nie brakuje, pozostaje przemyśleć, w jaki sposób je wykorzystać. Jak oddzielić jadalnię lub salon od pokaźnej kuchni, ale dając gościom szansę na jej podziwianie?

Wyspa kuchenna to pomysł będący na czasie, a przy tym bardzo funkcjonalny. Staje się osłoną dla tych elementów wyposażenia kuchennego, które nie muszą być widziane na co dzień. Jest dodatkowym blatem roboczym, dzieli strefy na kuchenną i salonową lub jadalnianą. Naokoło mogą być umieszczone szafki lub szuflady, które pomieszczą produkty spożywcze, naczynia, kuchenny sprzęt i wiele innych drobiazgów, niezbędnych w sercu domu.

Zamiast wyspy kuchennej, pomyśleć warto o regale. Pokoje z aneksem kuchennym, które zostają oddzielone regałem, są wciąż przestronne, funkcjonalne, a przy tym bardzo ciekawe. Regał dobrze jest ustawić półkami w kierunku kuchni, a „plecami” w stronę salonu. Podparcie będzie stanowić sofa, a te regałowe „plecy”, można wykorzystać do umocowania grafiki wpisującej się w kompozycję salonu.
Pokoje z aneksem kuchennym, jeśli zostają dobrze przemyślane i aranżacyjnie dopasowane do siebie, prezentują się doskonale i zyskują na indywidualnym wyrazie, nie tracąc na funkcjonalności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge