Marzy nam się bajkowe oświetlenie i wystrój wnętrza, który urzeka. Potężne, ociekające luksusem żyrandole, które wiodą od wejścia przez kręte, rzeźbione schody. Nowoczesne lampy wiszące, które zwracają na siebie uwagę, jak i kinkiety przypominające dawne wnętrza. Jak jednak pogodzić zmysł estetyczny z oszczędnościami na rachunkach za prąd?

Oświetlenie, które pozwala oszczędzić

Oświetlenie z powodzeniem może łączyć walory estetyczne z oszczędnościami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się gustownym, nawet pełnym przepychu żyrandolem, ale nie zmagać się z coraz wyższymi rachunkami za prąd. Nie muszą również zaskakiwać kwoty wtedy, gdy stawiamy na oświetlenie LED-owe, licząc na spore oszczędności.

W grę wchodzi wybór przede wszystkim właściwych żarówek. Właściwych, czyli o mocy i barwie światła, która jest niezbędna w danym pomieszczeniu lub wydzielonej strefie pokoju. Diabeł tkwi w szczegółach, i w tym przypadku jest podobnie. Jeśli mamy do dyspozycji światło, nawet najbardziej finezyjne i rozłożyste konstrukcje, jakie oferuje chociażby sklep z nowoczesnym oświetleniem Lampy.it, ale w sposób praktyczny doświetlamy tylko te fragmenty przestrzeni, z jakich na daną chwilę korzystamy, rachunki za prąd nie zaskakują negatywnie. Do tego potrzebna jest barwa światła dobrana do czynności, które wykonujemy. Na czym rzecz polega?

Jeśli przy biurku mamy liche, nijakie i zbyt słabe oświetlenie, zaczynamy włączać kolejne punkty świetlne. Pobór mocy zwiększa się znacząco. Przy dobrze dobranej barwie światła, dla miejsca pracy chłodnej i sprzyjającej koncentracji, możemy oddawać się obowiązkom zawodowym tylko przy jednym włączonym punkcie światła. To samo tyczy się każdego pomieszczenia, z którego korzystamy.

Systemy wspomagające oszczędzanie

Najważniejsze już wiemy, ale to wciąż nie wszystko, co można zrobić, by zacząć liczyć zaoszczędzone pieniądze. Do wyboru jest kilka systemów kompatybilnych z oświetleniem, dzięki którym w skali roku można cieszyć się kwotą wyższą nawet o kilkaset złotych.

W grę wchodzą energooszczędne żarówki, w tym LED-y, które oferują najwyższą trwałość i najdłuższy czas świecenia, uwzględniając warunki pracy zalecane przez producenta. LED-y nie nagrzewają się, dlatego są bezpieczne, a ich koszt szybko się zwraca.

Z dostępnych systemów warto pomyśleć o czujnikach ruchu, systemach ściemniających, a także inteligentnych rozwiązaniach, jeśli jest to etap zastanawiania się nad tym, w jakiej technologii wybudować dom. Czujniki ruchu gwarantują, że światło zostanie włączone tylko w momencie wykrycia ruchu i przebywania w określonym pomieszczeniu użytkownika. Systemy ściemniające z kolei, to krok w stronę dobierania jasności światła do aktualnie panujących warunków, a tym samym do zmniejszania poboru mocy. Dzięki zaś systemom inteligentnym stosowanym w nowoczesnym budownictwie, oświetleniem w całym domu, jak i na posesji można dowolnie sterować, decydować się na ustawienia automatyczne.

Oszczędnie także dla środowiska

Im mniej żarówek i z im mniejszą regularnością wymieniamy, tym więcej zostaje w portfelu, to oczywiste. Jest to jednak oszczędność również dla środowiska, do którego trafia mniejsza ilość szkodliwych odpadów. Wprawdzie nowoczesne żarówki energooszczędne są już znacznie bezpieczniejsze dla środowiska, ale to wciąż odpad. Oświetlenie może spełniać wymagania wszystkich użytkowników, także mając na względzie ich gusta. Jednocześnie przemyślany wybór lamp daje szansę na realne oszczędności i krok w stronę zachowania standardów ekologii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge