Doskonałe oświetlenie pomieszczeń domowych to gwarancja komfortu korzystania z urządzanych przestrzeni. Poza oświetleniem centralnym, które niestety nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, musimy zadbać o oświetlenie miejscowe. Tę funkcję idealnie spełniają lampy stołowe. Praktyczne, dekoracyjne i będące w stanie zapewnić na tyle wyraziste światło, by skutecznie oświetlić wybrane fragmenty przestrzeni.

Zalety lamp stołowych

Lampy stołowe mają jedną zdecydowaną zaletę, której brak chociażby kinkietom. Są mobilne. </b>Przestawienie w inne miejsce nie stanowi najmniejszego problemu. Do tego są lekkie, więc gdy zajdzie potrzeba, by zamiast dekoracyjnie oświetlać komodę, doświetlić miejsce pracy przy stole, jeden ruch ręką i gotowe.

Ponadto konstrukcja, jaką posiadają <a href=”https://azzardo.com.pl/25-lampy-stolowe”>lampy stołowe</a>, bardzo często pozwala na zmianą abażura lub klosza. Idąc o krok dalej, podstawę możemy zabrać ze sobą „pod pachę” i bezpośrednio w sklepie przymierzyć ten abażur bądź klosz, które wydają nam się odpowiednimi. Przetestujemy na żywo, jak prezentuje się światło w finalnej kompozycji.To zdecydowanie lepszy sposób na dobieranie oprawy oświetleniowej, bo nie zaskoczy nas efekt, którego nie mieliśmy okazji zobaczyć.

Ze względu na charakter lamp stołowych, światło spod ich abażurów i kloszy sączy się dość leniwie. Jest subtelne i nieco przytłumione, bo żarówkę zwykle osłania warstwa materiału. Zarówno klosze, jak i abażury są jednak otwarte od góry, a nawet z obydwu stron. Mamy więc światło o skupionej wiązce, która idealnie doświetla wybrany fragment przestrzeni.

Abażur czy klosz?

Wybrany projekt powinien odpowiadać aranżacji wnętrza. Konkretnego pomieszczenia, w którym umieszczamy lampę stołową. Dobrze również jest wybrać wykonanie, które będzie korelowało z meblem, gdzie znajdzie swoje miejsce.

Abażury zwykle są materiałowe. Pozwalają uzyskać romantyczną atmosferę. Tworzą wokół siebie ciepły klimat. Lampy stołowe z abażurem idealnie dopełnią sypialni, jeśli znajdą swoje miejsce na szafce nocnej bądź komódce z zawieszonym nad nią lustrem.

Te, które mają klosz, są wciąż dekoracyjne, ale nieco bardziej praktyczne i oferują wyraźniejsze światło, bardzo skupione, sprawdzą się na biurku. Lub przy stole w salonie czy nawet jadalni, jeśli w wolnych chwilach lubimy tu spędzać czas na pracy, nauce, z książką w ręku.

Różne materiały – odmienne efekty

Gdy w grę wchodzi stworzenie przytulnego kącika, góra konstrukcji lampy stołowej powinna oferować klasyczne kształty – stożkowaty lub walcowaty abażur. O ciemnym materiale, jeśli nie ma potrzeby uzyskania wyraźnego doświetlenia. Ten jasny sprawdzi się, gdy poza ciepłym klimatem sypialni, tuż przed snem chcemy poczytać książkę.

Im bardziej transparentne klosze, tym bardziej wyraziste światło. Zamknięte sprzyjają subtelnej atmosferze. Otwarte od góry są w stanie, w ciekawy sposób oświetlić.

Ostateczny wybór to kwestia nie tylko upodobań, ale i aranżacji wnętrza. Funkcji pomieszczenia oraz roli, jaką spełnia wybrany fragment przestrzeni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge