Czerń coraz częściej wchodzi do współczesnych aranżacji wnętrz. Elegancki efekt, jaki można dzięki temu uzyskać, zachęca zarówno architektów wnętrz, jak i inwestorów. Warunek jest jeden. Nie wolno „przedobrzyć” i wprowadzić zbyt wielu czarnych elementów. Jeśli się tak zdarzy, aranżacja może wywoływać zupełnie inne emocje i odczucia, niż pierwotnie zakładano.

Lampa w stylu klasycznym, industrialnym, czy glamour; o kolorystyce odważnej, stonowanej, czy wyrazistej i jaskrawej – wybór oświetlenia do wnętrza to sprawa bardzo indywidualna, podyktowana gustem konkretnego inwestora oraz dekoratora wnętrz. Do jednych osób bardziej będą przemawiać rozwiązania odważne, do innych spokojne i bezpieczne. Wybór czarnych opraw oświetleniowych nie musi odpowiadać każdemu. Warto jednak zwrócić uwagę, że rozwiązanie to potrafi wprowadzić do wnętrza powiew elegancji, a nawet luksusu.

Określ swoje potrzeby

Jeśli już zdecydujemy się na czarne oprawy oświetleniowe, musimy wybierać takie, które będą korespondować z całością aranżacji. Warto dostosowywać je do innych elementów wyposażenia. Można to robić na zasadzie podobieństw lub wprowadzając oprawę, która będzie się wyróżniać na tle całości pomieszczenia, stanowiąc silny i przyciągający uwagę użytkowników akcent kolorystyczny.

Ilość wprowadzonych czarnych akcentów nie może być zbyt duża. Jeśli inwestor zdecyduje się na lampę stojącą w kolorze czarnym, jej odważną kolorystykę powinien zrównoważyć jaśniejszymi barwami ścian i innych elementów wyposażenia. O ile wprowadzenie do wnętrza kilku czarnych elementów nie będzie jeszcze przytłaczające, o tyle, jeśli pojawi się ich zbyt wiele, można otrzymać efekt ponurego, pesymistycznego pomieszczenia.

Czarne oprawy w salonie

Oświetlenie w salonie powinno zostać dobrane w taki sposób, by dobrze spełniało swoją funkcję i umożliwiało komfortowe użytkowania pomieszczenia. Powinno też gwarantować pozytywne doznania estetyczne. Jak to zrobić? Na początek warto się zastanowić, jaki rodzaj opraw sprawdzi się w salonie najlepiej. Do wyboru inwestorów pozostaje wiele zróżnicowanych opraw w kolorze czarnym. Modne lampy wpustowe, oprawy natynkowe, a może duża i asymetryczna lampa wisząca nad strefą wypoczynkową? Klasyczne, minimalistyczne, futurystyczne – mnogość form sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie.

Rozwiązania do kuchni

W roli kuchennego oświetlenia również doskonale sprawdzą się czarne oprawy. Jako przykład można podać lampy wpustowe oraz natynkowe wykonane w tej kolorystyce. Zarówno jedne, jak i drugie mogą prezentować się bardzo elegancko i stylowo. Zestawione po kilka sztuk stanowią większą instalację świetlną i zapewniają funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia. Montowane nad blatem tworzą komfortowe warunki do prac kuchennych. Są dowodem na to, że oświetlenie w kuchni może być zarazem eleganckie i gwarantować wygodę użytkowania pomieszczenia.

Oprócz oświetlenia ogólnego oraz montowanego nad blatem kuchennym warto zwrócić uwagę na rodzaj lamp umieszczanych nad wyspą kuchenną, barkiem oraz stołem, przy którym użytkownicy spożywają posiłki. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy wiszące. Te w kolorze czarnym często stanowią synonim elegancji i dowód dobrego smaku inwestora. Są też zgodne ze współczesnymi trendami w aranżacjach wnętrz. W zależności od potrzeb mogą cechować się subtelnymi i delikatnymi kształtami lub zostać wyposażone w duże i masywne klosze.

Zmień wygląd wnętrza

Architekci wnętrz, stosując pewne znane w ich branży sztuczki, mogą zmieniać wygląd pomieszczenia. Optycznie je poszerzać, podwyższać, a także w pływać na nastrój i emocje użytkowników. Odpowiedni dobór oświetlenia, ustawienie lampy, wybór klosza może tu wiele zdziałać. Jeśli inwestor zdecyduje się na klosz transparentny, światło zostanie dobrze rozproszone, a pomieszczenie wyda się większe. Z kolei zastosowanie czarnych, nieprzepuszczających światła kloszy, pozwoli na stworzenie nastrojowego klimatu. Dobór oświetlenia będzie więc w dużej mierze zależał od celu, jaki chcemy osiągnąć przy urządzaniu pomieszczenia.

Aranżując wnętrze, nie można zapominać o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia. Jego wybór powinien opierać się nie tylko na tym, co podoba się osobie projektującej wnętrze. Pod uwagę należy brać jeszcze szereg dodatkowych czynników. Wśród nich należy wymienić stylistykę wnętrza, pożądany efekt oraz estetykę pomieszczenia. W aranżacjach coraz częściej biorą udział czarne oprawy oświetleniowe. Jeśli inwestorzy i projektanci wprowadzają je do pomieszczenia w umiejętny sposób, mogą osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne, nie tracąc przy tym na funkcjonalności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge