Niezależnie od tego, czy dysponujesz małym balkonem w bloku z betonowej płyty, czy też dużym tarasem na nowoczesnym osiedlu, oświetlenie balkonowe jest tym elementem aranżacji, które doskonale sprawdza się w przydomowej przestrzeni, nadając jej niezwykłego uroku i klimatycznego nastroju. Choć dla wielu osób nadrzędnym celem zastosowania takiego oświetlenia nadal będzie stworzenie przestrzeni bezpiecznej do poruszania się po zmroku, są i tacy, którzy dostrzegają tu znacznie szersze możliwości, sprawiając tym samym, że balkon zamienia się w niezwykle przytulne miejsce, w którym z przyjemnością spędza się każdą wolną chwilę.

Balkony w przeszłości traktowane były po macoszemu. Ich aranżacje ograniczały się zaledwie do ustawienia donic z kwiatami i leżaka, na którym wypoczywali domownicy. Dziś coraz częściej stają się w pełni funkcjonalną, wykorzystywaną przestrzenią, która stanowi niejako przedłużenie mieszkania i umożliwia komfortowy wypoczynek. Obowiązkowym uzupełnieniem aranżacji będzie oczywiście roślinność, wśród której coraz częściej spotykamy pionowe ogrody. Jej podstawę natomiast stanowią wygodne ogrodowe meble, regały oraz oświetlenie balkonowe.

Klimat na balkonie

W zależności od potrzeb, dobierając odpowiednie lampy, możemy stworzyć miejsce wyróżniające się niezwykłym klimatem. W ten sposób powstaje przestrzeń skłaniająca do błogiego lenistwa, romantyczny kącik dla zakochanych albo nastrojowe miejsce do wspólnego spęczania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Kluczowe dla uzyskania pożądanego efektu jest określenie celu, jaki chcemy osiągnąć. Z tą wiedzą zdecydowanie łatwiej będzie wybrać oświetlenie balkonowe dostosowane do oczekiwań domowników.

Oświetlenie balkonowe – możliwości wyboru

Choć nastrojowe lampiony i małe latarenki to wciąż najczęściej stosowany rodzaj oświetlenia, na nich nie musi kończyć się nasz wybór. Możliwości jest zdecydowanie więcej. Wśród nich znajdują  się zarówno lampy na prąd, jak i te palące się żywym płomieniem. Sposobem na oświetlenie balkonu będą też świece i tealighty, które, choć nie dadzą dużo światła, pozwolą na zbudowanie niezwykle klimatycznej i romantycznej atmosfery. Oprócz nich możesz postawić też na zasilane energią słoneczną lampy solarne, które dostępne są zarówno w postaci opraw wiszących, jak i stojących. Doskonałym uzupełnieniem przestrzeni będą zaaranżowane na oświetlenie balkonowe, charakteryzujące się ciekawą formą słoiki.

Jeśli domownicy pragną uzyskać lepiej oświetloną przestrzeń, powinni wybrać oświetlenie elektryczne. Doskonale sprawdzą się tu niewielkie, dostosowane stylistyką do całości aranżacji kinkiety. W tym przypadku warto jednak wziąć pod uwagę to, by zbyt intensywne oświetlenie nie burzyło spokoju sąsiadów.

Bezpieczeństwo na balkonie

Dobierając oświetlenie na balkon (mowa w tym przypadku o oświetleniu elektrycznym), należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość na czynniki atmosferyczne (współczynnik IP). W przypadku lamp montowanych na zewnątrz budynków powinien on wynosić co najmniej 44. Najlepsze jednak będą lampy o IP 65. Warto pamiętać także o odpowiedniej izolacji instalacji. Oświetlenie elektryczne stosowane na zewnątrz wymaga lepiej zaizolowanych przewodów.

Oświetlenie balkonowe pozwala tworzyć niezwykłe aranżacje zewnętrzne, do których mamy dostęp wprost ze swoich mieszkań. Dziś to już nie tylko sposób na oświetlenie przestrzeni, ale także stworzenie klimatycznego miejsca.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge