Masz w domu meble, na których mocno i wyraźnie widoczny jest ślad czasu, ale nie dysponujesz wystarczającymi funduszami, by wymienić je na nowe sprzęty? Wyjściem z sytuacji może być odnowa mebli. Zamiast pozbywać się starych sprzętów, a w ich miejsce wstawiać nowe, postaraj się odświeżyć te wysłużone i przedłużyć ich żywotność. W ten sposób nie tylko oszczędzisz na zmianie wystroju mieszkania i nadasz wnętrzu niezwykłego klimatu, ale również zachowasz godną naśladowania proekologiczną postawę.

Odnowa mebli w ostatnich czasach zrobiła się bardzo modna. Renowację prowadzić można na starych, drewnianych, cechujących się niezwykłym charakterem stołach; zniszczonych, wykonanych z płyty szafkach oraz tapicerowanych fotelach, wersalkach i kanapach.

Odnowa mebli tapicerowanych

Meble tapicerowane odnowisz, poprzez wymianę ich obicia. Dzięki takiemu zabiegowi mebel może  zupełnie zmienić wygląd. Nowe obicie warto dobierać do innych elementów wystroju wnętrza. Wymiana tapicerki to doskonały sposób na odnowienie mebli, które w efekcie mogą wyglądać jak całkowicie nowe sprzęty.

Choć wymiana tapicerki nie jest prosta do wykonania bez fachowej pomocy, to jednak wciąż możliwa. Na wstępie należy usunąć starą tapicerkę. W następnym kroku dopasowaną wielkością tkaninę nałożyć na mebel mocując od spodu zaszewkami. Odcięcie nadmiaru materiału i obszycie bawełnianą taśmą sprawi, że tkanina nie będzie się strzępiła.

Szafka glamour

Odnowa mebli może obejmować także stare, zniszczone szafki. Dzięki kilku prostym zabiegom mają szansę stać się prawdziwą ozdobą salonu, sypialni, czy innego pokoju. Wystarczy pozbawić je surowej formy, ukryć odciśnięty na nich znak czasu, a nikt nie domyśli się, że te piękne, eleganckie szafki to w rzeczywistości stare i wysłużone meble. Co będzie potrzebne, by dokonać takiej odmiany? Wystarczy papier ścierny, gipsowy dekor, klej do drewna oraz farba.

Szafkę przetrzyj papierem ściernym, usuwając zanieczyszczenia i stary lakier. Jej powierzchnię przemyj wilgotną ściereczką, by pozbyć się z niej resztek pyłu. Następnie przyklej do szafki gipsowy dekor i pomaluj całość farbą.

Drewniane meble z duszą

Drewniane meble to ta niezwykła jakość, którą pragnie mieć w swoim domu wiele osób. Nadają pomieszczeniu charakteru i wyjątkowego klimatu. Jeśli dysponujesz jedynie starymi dębowymi, bukowymi, sosnowymi lub wykonanymi z innego gatunku drewna sprzętami, nie wymieniaj ich na nowe sprzęty. Odnowa mebli przedłuży ich żywotność i pozwoli długo cieszyć się ich obecnością we wnętrzu mieszkania.

Na początek usuń starą warstwę lakieru lub farby. Zrobisz to za pomocą papieru ściernego. Przetrzyj powierzchnię mebla wilgotną ściereczką. Na tak oczyszczoną powierzchnię możesz nanieść, w zależności od pożądanego efektu, warstwę lakieru, lakierobejcy, bejcy lub oleju. Drewno możesz też pomalować impregnatem.

Wymiana starych sprzętów na nowe to nie jedyny sposób na zmianę wystroju wnętrza. Niekiedy dużo lepsze efekty może dać odnowa mebli. Wymiana obicia, odświeżenie powierzchni, nowe przeszklenie. Zamiast kupować nowe meble, sprawdź, czy na strychu nie kryją się prawdziwe skarby, które możesz wykorzystać w swoim domu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge