Idealne oświetlenie istnieje, ale jego wybór i znalezienie potrafi naprawdę graniczyć z cudem. Brak podstawowej wiedzy, kupowanie „oczami” bez zwracania uwagi na potrzeby i wymagania pomieszczeń, najczęściej kończy się fiaskiem. Na szczęście nie musi tak być. Oznaczenia na żarówkach przestają być tajemnicze i niewiele mówiące, a lampy różnego rodzaju stają się znacznie łatwiejsze do wybierania. Mamy możliwość skorzystania z porad fachowców, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W sieci znajdujemy mnóstwo poradników, wyjaśnień konkretnych oznaczeń, dzięki czemu łatwiej nam wybierać, ale świadomie, co wpływa ostatecznie na satysfakcjonujący zakup. Bez tej wiedzy ani rusz! W końcu barwa światła ma ogromny wpływ na komfort korzystania z konkretnych pomieszczeń, ale i samopoczucie oraz kondycję fizyczną. W jaki sposób dobierać światło, by spełniało swoje funkcje, a przy okazji dekorowało domowe wnętrza?

TC i Ra

TC i Ra, czyli dwa wskaźniki, które musimy znać, jeśli chcemy świadomie i właściwie dobierać oświetlenie do domowych wnętrz. TC to temperatura barwowa, a jej skala informuje o tym, w jakich przedziałach mieści się światło ciepłe, światło neutralne oraz światło zimne. Wskaźnik ten oznaczany jest w Kelwinach (K).

Poniżej 3000 Kelwinów możemy liczyć na światło o temperaturze barwowej ciepłej. Między 3000 a 5000 Kelwinów, występującą temperaturę barwową określa się jako światło neutralne. Powyżej jest już tylko światło zimne. Ciepłe barwy wpływają na budowanie przyjaznego klimatu, atmosfery domowego ogniska. Sprawdzają się we wnętrzach, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Zimne światło to niemalże skoncentrowana dawka energii. Zimna barwa wpływa na aktywizację i pobudzenie, ale w takim świetle nie można przebywać zbyt długo, bo po pewnym czasie zaczyna męczyć wzrok.

Drugi wskaźnik to Ra, czyli parametr oddania barw. Im jest wyższy, tym bardziej rzeczywiste są barwy. W warunkach domowych warto stosować oświetlenie z żarówkami o Ra zbliżonym do 100, ale nie mniejszym niż 80 Ra. Uzyskanie wrażenia naturalnych kolorów, pozwala na dokonywanie lepszych wyborów, łatwiejsze komponowanie garderoby czy precyzyjne wykonywanie makijażu i uniknięcie efektu, kiedy to wychodzimy z jednego pomieszczenia do drugiego i okazuje się, że niebieski wcale nie jest niebieskim, a kształty przestały zachwycać.

Relaks niczym przy ognisku

Przypominamy sobie zapewne chwile, które wieczorową porą spędzamy przy ognisku. Ciepło, atmosfera, klimat, którego nie jest w stanie zastąpić nawet bajkowy pobyt w luksusowym hotelu. Nic dziwnego, że mamy takie odczucia. Ognisko to ciepła barwa światła, a ta kojarzy się ze spokojem i relaksem. Z tego względu to właśnie takich efektów potrzebujemy w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, odpoczywamy, relaksujemy się, śpimy, bawimy ze znajomymi.

Ciepła barwa sprawia również, że nasza skóra, ale i przedmioty mają przyjaźniejszy kolor. Do tego wzrok się nie męczy w pomieszczeniu, gdzie zastosowano oświetlenie o ciepłej barwie. Jest przyjaźnie, miło, a jesienna czy zimowa depresja staje się przeszłością. Brak naturalnego światła słonecznego znacznie mniej doskwiera, tym samym sprawiając, że poprawia się samopoczucie psychiczne, a co za tym idzie, również kondycja fizyczna.

Chwila skupienia w miejscu pracy

Tam, gdzie się uczymy i pracujemy, nie można rezygnować z oświetlenia, które ma barwę chłodną. To ona odpowiada za aktywizację i pobudzanie. Dodaje energii do działania. Łatwiej się skupić i wykonywać zadania, które wymagają maksymalnej koncentracji. Jeśli dobrze nam się pracuje w firmie, nawet musząc zmagać się z dużą liczbą pracowników, którzy kręcą się naokoło, to w niemałym stopniu odpowiada za to właściwie dobrane oświetlenie. W domowym miejscu pracy i nauki, pozwólmy sobie zatem na zimne barwy. Postawmy na nie wszędzie tam, gdzie chwila uwagi jest bardzo ważna, ale mając na względzie, że w takich pomieszczeniach nie można spędzać zbyt wiele czasu, by nie uzyskać efektu odwrotnego do zamierzonego.

Codzienny komfort z tak dobranym oświetleniem to pewność! Wystarczy kilka, ale jakże ważnych detali podczas wybierania oświetlenia, żarówek, by uzyskać doskonale oświetlone przestrzenie domowe.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge