Firanki w połączeniu z zasłonami to klasyczny sposób urządzania mieszkań. Jednak obecne trendy są znacznie bardziej zróżnicowane. Modny wystrój okien to niekoniecznie firana i zasłona, choć i one we współczesnych aranżacjach mogą zagościć. My pragniemy jednak zwrócić uwagę na rolety i żaluzje.

Obecnie stawiamy na jasne i przestronne wnętrza oraz duże przeszklenia, które wpuszczają do pomieszczeń sporo światła. Wieszanie firan i zasłon, które mocno je ograniczają, nie zawsze jest wskazane. Z drugiej jednak strony warto zadbać o dekorację okienną, która po pierwsze wpisze się w stylistykę wnętrza, po drugie przesłoni okno wtedy, gdy światło będzie zbyt intensywne.

Rolety rzymskie – jedna z najciekawszych dekoracji okiennych

Rolety rzymskie coraz częściej zastępują firany i zasłony. Najczęściej spotykamy je w kuchni, ale mogą stanowić modny wystrój okien także w innych pomieszczeniach. Rolety rzymskie prezentują się w oknach bardzo atrakcyjnie. Są też funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Mogą całkowicie zasłonić okno, a jeśli zostaną podciągnięte do góry, wpuszczać do wnętrza sporo światła. Warto też zwrócić uwagę na efektowny wygląd drapowania takiej rolety. To dekoracja, która w istotny sposób wpływa na stylistykę wnętrza i dodaje jej wiele uroku.

Rolety rzymskie wykonuje się z różnych rodzajów tkanin. Niektóre z nich imitują firany, inne znacznie grubsze przepuszczają mniej światła i przypominają raczej zasłony. Modny wystrój okien mogą stanowić podwójne rolety rzymskie. Ich zewnętrza, górna część wykonana z grubszej tkaniny z powodzeniem zastąpi zasłonę, a znajdująca się pod nią, transparentna – firanę. Każda z nich może być samodzielnie podnoszona i opuszczana.

Drewniane żaluzje – modny wystrój okien w nowoczesnych wnętrzach

Czy żaluzje na pewno odeszły już do lamusa? Wszyscy doskonale pamiętamy czasy, kiedy w polskich wnętrzach królowały żaluzje aluminiowe. Można je było zobaczyć niemal w każdym mieszkaniu oraz biurze. Nieco później ustąpiły miejsca wykonanym z tkanin roletom wewnętrznym. I choć żaluzje aluminiowe we współczesnych wnętrzach pojawiają się już sporadycznie, to jednak łaskawym okiem wielu z nas spogląda na żaluzje drewniane.

Drewno – jako materiał naturalny – we współczesnych aranżacjach jest bardzo cenione. Pojawia się w nich pod różnymi postaciami, w tym również żaluzji. Drewniane żaluzje – podobnie jak rzymskie rolety – cechują się doskonałą prezencją. Są bardzo eleganckie i z powodzeniem mogą zastępować tekstylne dekoracje. Czy mają jakieś wady? – Z pewnością tak. Jedną z najistotniejszych jest to, że zbiera się na nich sporo kurzu. A zatem nie jest to dobra alternatywa dla osób, które nie mają wiele czasu na sprzątanie i preferują bardziej praktyczne rozwiązania.

Tradycyjne rozwiązania w nowych odsłonach

Choć mamy dziś do wyboru wiele różnych dekoracji okiennych, wielu użytkowników pozostało wiernych tradycyjnym rozwiązaniom. Powieszone w oknach firany i zasłony królują w ich mieszkaniach niezmiennie od wielu lat. Warto jednak zwrócić uwagę, że dziś stanowią zazwyczaj modny wystrój okien i różnią się od aranżacji okiennych z minionych okresów.

Uwagę zwraca między innymi długość dekoracji. Współcześnie firany i zasłony mogą być wieszane razem lub pojedynczo. Niezależnie od tego, w jakiej konfiguracji je zobaczymy, zazwyczaj są zdecydowanie dłuższe od tych, które królowały we wnętrzach kilkanaście lat temu.

Modny wystrój okien nie musi oznaczać określonego rodzaju dekoracji. Ta może przybierać wiele różnych form, co pozwala dopasować ją do stylistyki wnętrza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge