Małe wnętrza są zwykle najtrudniejsze do urządzania. Ograniczony metraż nie pozwala na wymarzone rozwiązania. Stosując się jednak do prostych w zastosowaniu zasad względem urządzania właśnie małych wnętrz, jesteśmy w stanie stworzyć wystrój, które będzie uroczy i funkcjonalny. O czym warto pamiętać?

Małe wnętrza – specyfika łazienki i kuchni

Łazienka i kuchnia to dwa pomieszczenia, których użytkujemy najczęściej. Pod względem urządzania stanowią spore wyzwanie, bo muszą pomieścić w sobie mnóstwo elementów. Do tego przychodzi nam uporać się ze specyfiką panujących tu warunków – wyższą wilgotnością i podatnością na zabrudzenia. Potrzebą ochrony instalacji elektrycznych. Spójrzmy, na co warto postawić.

Przede wszystkim małe wnętrza trzeba dobrze oświetlić. Przy niewielkich oknach z pomocą przychodzi nam światło sztuczne, ale… wydobywające się z minimalistycznych opraw. Doskonałym pomysłem są punktowe źródła światła. Można je umieszczać dowolnie, zastępując w ten sposób oświetlenie centralne, a także doświetlając okolice lustra w łazience czy też blaty robocze w kuchni. W połączeniu z energooszczędnymi ledami, zyskujemy na duecie niemalże doskonałym.

Na drugim miejscu dbamy o to, by optycznie powiększać małe wnętrza. Nie tylko światło kierując ku sufitowi, by było równomiernie rozproszone. Ciekawym aranżacyjnie, ale i korzystnym dla niewielkich wnętrz rozwiązaniem, jest zastosowanie dużych płytek ściennych czy też podłogowych. Tworzymy jednolitą powierzchnię, najlepiej w jasnych kolorach i łazienka oraz kuchnia, od razu wydają się być bardziej przestronnymi.

Pozbywamy się ścianek działowych

Każda ściana dzieląca pomieszczenia, zabiera wbrew pozorom sporo miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, wyburzmy niektóre ścianki działowe. Połączmy kuchnię z salonem tworząc uroczą i przestronną jadalnię. Z dwóch malusieńkich pokoików możemy zrobić jeden. Tak naprawdę niewielkim wysiłkiem uzyskamy więcej miejsca, które wykorzystamy w dowolny sposób.

Dekoracyjnie, ale bez zbędnych ozdób

Małe wnętrza nie muszą być pozbawione dekoracji. Pomyślmy jednak czy nie lepiej darować sobie kolejny wazonik, który jest kompletnie nieprzydatny, a zamiast tego skierować lampę typu spot light, na fantazyjną ramkę ze zdjęciem. Stylizowaną komódkę czy zegar z kukułką. Elementy, które zaczną nabierać charakteru dekoracyjnego, a wciąż przydadzą się w naszych wnętrzach.

Minimalizm nie musi oznaczać surowego i zimnego wnętrza. Wręcz przeciwnie. Ekonomicznie wykorzystana przestrzeń, z walorami wizualnymi uzyskanymi z pomocą światła, to gwarancja harmonii i klimatu. Nasze małe wnętrza będą zachwycać i zaoferują komfort ich użytkowania. Przemyślmy jedynie finalną koncepcję.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge