Prąd drożeje każdego roku. Energia elektryczna, choć tak potrzebna, pod względem kosztów daje nam się we znaki. Regularny wzrost cen odczuwamy także w kwestii ogrzewania. Nie uzyskujemy pożądanego komfortu termicznego, a jednak płacimy spore sumy, niezależnie od metody uzyskiwania ciepła. Szukając sposobu na efektywniejsze i tańsze ogrzewanie, warto postawić na podczerwień. Co trzeba o niej wiedzieć?

Ciepło dzięki podczerwieni

Wykorzystywanie zjawiska promieniowania podczerwonego do ogrzewania nawet dużych pomieszczeń, jak i całych domów, to stosunkowo nowych pomysł. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod ogrzewania. Poza jej innowacyjnością, uwagę zwraca się na oszczędności, a także walory zdrowotne. I co najważniejsze – możliwość uzyskania wysokiego komfortu termicznego. Ciepło, jakie domownicy odczuwają dzięki podczerwieni, jest przyjemne. Takimi zaletami nie może pochwalić się żadna dotychczasowa metoda ogrzewania.

Na czym polega ogrzewanie na podczerwień? Fale elektromagnetyczne zostają pochłonięte przez wszystkie przedmioty oraz istoty żywe znajdujące się w danym pomieszczeniu. Są one następnie przekształcane i oddawane w postaci ciepła. Można liczyć na wysoki komfort termiczny, a ciepło oddają nawet ściany. To zaś oznacza, że pozostają one suche. Podczerwień wpływa zatem na trwałość konstrukcji budowlanych, które są chronione przed nadmierną wilgocią.

Dlaczego oszczędnie?

W jaki sposób można oszczędzić, skoro urządzenia działające na podczerwień wymagają podłączenia do sieci elektrycznej? W grę wchodzi przede wszystkim możliwość ustawienia niższej temperatury, zapewniając sobie tę odczuwalną, o około 2 stopnie wyższą. Poza tym brak potrzeby dogrzewania, ograniczenie ryzyka ucieczki ciepła, oznaczają mniejszy pobór prądu. W ostatecznym rozrachunku, zużycie energii elektrycznej jest mniejsze.

Konwencjonalne sposoby grzewcze polegają na wprawieniu w ruch powietrza. Tym samym jest ono najcieplejsze przy suficie, a najchłodniejsze przy podłodze. Pomieszczenia nie są równomiernie ogrzewane, dlatego nierzadko domownicy korzystają z dodatkowych urządzeń, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Tradycyjne kaloryfery są podkręcane na maksa, by choć trochę podnieść komfort termiczny. Mówiąc najprościej – grzejemy, ile się da, a efekty są wciąż dość mizerne. Za to rachunki wzrastają w niezadowalającym, bo szybkim tempie.

Promienniki podczerwieni, nie bez powodu zajmują miejsce w kategorii najtańsze ogrzewanie w econovli.pl. Pochłanianie i oddawanie ciepła przez wszystko, co znajduje się we wnętrzach, oznacza odczuwanie ciepła na tym samym poziomie, zarówno przy suficie, jak i przy podłodze. Temperaturę w danym urządzeniu można ustawić o 2 stopnie niższą od tej, jaką chce się uzyskać, ponieważ podczerwień daje wrażenie większego ciepła. Tym samym, nie korzysta się z dodatkowych urządzeń. Domownicy nie zmagają się z wahaniami temperatury, a ciepło utrzymuje się przez długi czas. Mimo poboru energii, oszczędności widać na rachunkach.

Ciepło, które jest zdrowe

Ogrzewanie na podczerwień ma jeszcze inną zaletę. Promieniowanie podczerwone dla człowieka jest naturalne, bezpieczne, a także zdrowe. Urządzenia wykorzystujące to zjawisko, nie powodują wprawiania w ruch powietrza. W pomieszczeniach zostaje do minimum ograniczone przemieszczanie się kurzu, a wraz z nim drobnoustrojów. Korzystają na tym głównie alergicy, astmatycy oraz reumatycy.

Walory estetyczne? Zaskakują!

Mimo że w grę wchodzi instalacja urządzenia, które ma spełniać bardzo ważne funkcje – dawać ciepło, nie zapominamy o estetyce wnętrz. Grzejniki działające na podczerwień, są niezwykle estetyczne. Mogą kryć się za taflą lustra lub wybraną grafiką. Doskonale wpisują się w dowolną aranżację, tym bardziej że nadają się do montażu zarówno na ścianie, jak i na suficie. Klasyczne grzejniki nie są w stanie tak wyraźnie – korzystnie – wpłynąć na estetykę wnętrza.

Jeśli ma być ciepło, oszczędnie i ciekawie pod względem wizualnym, to właśnie ogrzewanie na podczerwień spełni nasze oczekiwania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge