Realizacja marzeń o własnym lokum pociąga za sobą konieczność podjęcia szeregu ważnych decyzji. Należy do nich między innymi rozstrzygnięcie, czy korzystniejsze jest kupowanie mieszkania od dewelopera, czy też z rynku wtórnego. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się im bliżej i ocenić, co będzie korzystniejsze w naszym przypadku.

Niestety nie ma tu uniwersalnego, najlepszego dla każdego z nas rozwiązania. To, co moim zdaniem będzie stanowić wyjątkową okazję, dla Ciebie może być ofertą niewartą uwagi. Dlatego każdy z nas, analizując wszystkie za i przeciw musi samodzielnie podjąć decyzję, czy woli zakup nowego mieszkania od dewelopera, czy też takiego, które „gościło” już wcześniej lokatorów.

Kupowanie mieszkania od dewelopera – za i przeciw

Nowe mieszkanie pachnie świeżością, pozwala na dowolną aranżację zgodną z naszymi oczekiwaniami i ma tę ogromną zaletę, że przed nami nikt w nim jeszcze nie mieszkał. Jednak czy zalety przeważają nad wadami?

Poznaj argumenty za

Kupowanie mieszkania od dewelopera powala uniknąć konieczności zapłaty PCC, który należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. To spora oszczędność, ponieważ podatek ten stanowi 2% wartości rynkowej mieszkania.

Kolejna zaleta to możliwość aranżacji mieszkania według własnych upodobań. W mieszkaniu deweloperskim sami decydujemy, czy chcemy mieć na podłodze płytki, drewno czy panele. Możemy „po swojemu” zaaranżować kuchnię i wykończyć łazienkę.

Kupowanie mieszkania od dewelopera często daje też możliwość wykupienia miejsca postojowego pod blokiem lub w garażu podziemnym.

Warto zwrócić uwagę także na to, że mieszkania deweloperskie mają z reguły niższe czynsze, od tych, które zostały wybudowane kilka lub kilkanaście lat temu.

Dlaczego nie warto?

Należy pamiętać, że deweloper odpowiada za wady nieruchomości przez 5 lat od wydania mieszkania. Każdy z nas wolałby jednak, aby takie wady w ogóle się nie ujawniły. Kupując nowe mieszkanie, nie wiemy, czy deweloper nie popełnił błędów i co nas czeka.

Kupowanie mieszkania od dewelopera może nieść ze sobą ryzyko. Dotyczy to sytuacji, gdy nabywamy mieszkanie jeszcze na etapie jego budowy. Zdarzało się bowiem w przeszłości, że deweloper na skutek problemów finansowych, bądź innych nie był w stanie zamknąć inwestycji, a osoby zainteresowane zostawały z niczym. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często.

Kupując mieszkanie deweloperskie na etapie jego budowy, możemy zobaczyć, jak wygląda jedynie na postawie wizualizacji oraz projektu. Rzeczywistość może jednak odbiegać od naszego wyobrażenia, które zbudujemy sobie na tej podstawie.

Kolejna wada takiego rozwiązania to koszt mieszkania. Nowe lokale na ogół są droższe od tych z rynku wtórnego.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego też mają swoje zalety, Co ważne, wcale nie cieszą się mniejszą popularnością niż mieszkania od dewelopera.

Poznaj korzyści

Ogromną zaletą jest to, że mieszkania z rynku wtórnego można obejrzeć przed dokonaniem transakcji zakupu. Poznamy jego rozkład, sprawdzimy stan, a może nawet będziemy mieli okazję porozmawiać z sąsiadami i zapytać, jak mieszka się w tym konkretnym budynku.

Dużym atutem jest także to, że mieszkania z rynku wtórnego są dostępne niemal natychmiast po ich nabyciu. Kupowanie mieszkania od dewelopera często związane jest z czekaniem kilka miesięcy, a nawet i dłużej, do momentu, aż budowa zostanie zakończona.

Mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj zlokalizowane są bliżej centrum i dysponują lepszą infrastrukturą.

Są także i wady

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba będzie zapłacić PCC w wysokości 2% od wartości rynkowej nabywanej nieruchomości. Dodatkowy koszt może stanowić prowizja dla pośrednika nieruchomości. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, które poszukują mieszkania przez agencję nieruchomości.

Starsze mieszkania są zwykle tańsze niż deweloperskie, ale ich czynsz niestety jest już wyższy. Wynika to głównie z podwyższonych składek na fundusz remontowy.

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, musimy liczyć się z tym, że mieszkanie zostało wykończone w sposób, który nie do końca musi nam odpowiadać. Poprzedni właściciele zainwestowali tam już swoje środki w podłogi, zabudowę kuchni, szafy wnękowe itd. Trzeba więc iść na kompromis i pozostawić to wyposażenie, nawet jeśli nam nie odpowiada albo zrobić generalny remont.

Kupowanie mieszkania od dewelopera czy lokum z rynku wtórnego? To kwestia, którą trzeba rozstrzygnąć samodzielnie. Mam nadzieję, że w podjęciu decyzji pomocny okaże się niniejszy wpis.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge