Stylowe, wygodne, funkcjonalne – krzesła do wyspy kuchennej podbijają nasze serca. W polskich domach pojawiają się w rozmaitych aranżacjach i odsłonach. Niesłabnącą popularnością cieszą się zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i samych inwestorów. Doskonale prezentują się tak w połączeniu z barkiem, wysokim blatem, jak i kuchenną wyspą.

Funkcjonalne pomieszczenie w przypadku kuchni oznacza między innymi to, że użytkownicy mogą wygodnie usiąść, napić się kawy i spożyć posiłek. Taką możliwość dają nie tylko krzesła ustawione przy stole jadalnym, ale także krzesła do wyspy, barku, bufetu lub wysokiego blatu. Często ustawia się je również w innych miejscach pomieszczenia, tworząc w ten sposób przemyślane, ciekawe aranżacje. W niewielkich kuchniach można usytuować je przy zamocowanym do ściany blacie, uzyskując ciekawy efekt i wygodne miejsce do spożywania posiłków.

Różnorodność asortymentu

Czym charakteryzują się krzesła do wyspy, czy też blatu? Od razu należy wyjaśnić – ich różnorodność jest tak duża, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy więcej je dzieli, czy też łączy. Wspólną cechą, która odróżnia je od innych typów krzeseł, jest wysoko osadzone siedzisko. Podporą dla niego mogą być cztery długie nogi (podobnie, jak w przypadku tradycyjnych krzeseł), albo jedna centralna, która dodatkowo często pozwala na regulację wysokości siedziska.

Poza tym krzesła barowe mogą charakteryzować się rozmaitą formą oraz materiałami – drewno, metal, plastik, tkaniny, skóra – możliwości jest dużo. Niekiedy przybierają postać pufy osadzonej na długich nogach, innym razem jest to wygodne siedzisko z oparciem, a nawet podłokietnikami. Niektóre modele przypominają klasyczne krzesła, inne cechują się nowoczesnym, a czasem nawet futurystycznym kształtem. Do tego dochodzi jeszcze mnogość kolorów, co umożliwia tworzenia rozmaitych aranżacji z ich udziałem.

Krzesła do wyspy w kuchni – praktyczne wskazówki

Dopasowanie krzeseł barowych do wystroju wnętrza nie powinno się ograniczać do wyboru ich kształtu, materiału i koloru. Utrzymanie spójnej stylistyki wnętrza możliwe jest tylko wtedy, jeśli nawiążemy wyglądem krzesła do wyspy do innych elementów wystroju. Zatem to, czy inwestor decyduje się na klasyczne krzesła barowe, czy nowoczesne hokery, zależy w dużej mierze od wystroju wnętrza.

Ogromne znaczenie ma tutaj również wielkość pomieszczenia oraz ilość wprowadzonych do niego sprzętów. Krzesła barowe mogą nie sprawdzić się w małych, zatłoczonych pomieszczeniach – będą tam dodatkowym elementów ograniczającym wolną przestrzeń. Najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach, gdzie nie zabierają zbyt wiele miejsca i zapewniają dostateczną wygodę.

Inwestorzy, którzy decydują się na zakup krzeseł barowych z podłokietnikami, powinni zwrócić uwagę, czy te mają odpowiednią wysokość, by swobodnie wsunąć je pod blat. Z drugiej strony bardzo istotna jest również wysokość siedziska względem blatu. Najlepiej, jeśli różnica wysokości między jednym a drugim wynosi mniej więcej 30 – 40 cm. Dzięki temu siedzący na krzesłach swobodnie zmieszczą nogi pod blatem, a na nim będą mogli wygodnie podeprzeć przedramiona.

Kolejna istotna kwestia, o której warto pamiętać, to podpórka na nogi. W przypadku krzeseł o klasycznym kształcie zazwyczaj montowany jest poprzeczny drążek, na którym można wygodnie oprzeć stopy, a przy stołkach barowych o jednej nodze – mała podstawka o tym samym przeznaczeniu. Niezależnie od formy, podpora dla nóg podnosi komfort użytkowania krzesła i nie warto z niej rezygnować.

Z oparciem lub bez, wykonane ze skóry, tkaniny albo plastiku krzesła do wyspy kuchennej pojawiają się w wielu polskich kuchniach, jadalniach i salonach. Dzięki nim pomieszczenie wygląda stylowo i zyskuje na atrakcyjności.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge