Potrzebujesz pieniędzy na zakup nieruchomości, ale nie masz czasu na bieganie po bankach w celu porównania ich ofert? Zastanawiasz się więc, czy korzystny kredyt hipoteczny na mieszkanie będzie Ci w stanie zaoferować doradca finansowy? Oprócz oczywistej korzyści, jaka nasuwa się sama (oszczędność czasu), pozostają jeszcze pytania dotyczące kompetencji takiego doradcy, poziomu jego wiedzy oraz dobrej woli. Bo niby dlaczego ma mu zależeć na podpisaniu przez Ciebie dobrej umowy kredytowej w różnym stopniu, co Tobie?

Podpisanie korzystnej umowy kredytowej to marzenie wielu osób, które postanowiły zaciągnąć kredyt hipoteczny na mieszkanie. Niestety nie każdy inwestor posiada na tyle rzetelną wiedzę, by poradzić sobie samemu w tym zakresie. Jeśli już trafimy na osobę, która posiada taką wiedzę, to bardzo często z kolei nie będzie miała ona czasu. Tu z pomocą przychodzą doradcy finansowi. Znają ofertę niemal każdego banku (a przynajmniej tych, z którymi współpracuje ich firma), nie pobierają od klienta opłat za swoje usługi, a do tego są mili i uczynni. Gdzie tkwi haczyk?

Doradca inwestycyjny, finansowy i kredytowy

O ile doradcą inwestycyjnym mogą zostać jedynie osoby, które zdały egzamin przed KNF, o tyle doradcą finansowym lub kredytowym może być już każdy. W interesie firm prowadzących doradztwo jest, by były to osoby kompetentne, z rzetelną wiedzą. Niestety zdarza się i tak, że w przypadku niektórych doradców o gruntownej wiedzy trudno powiedzieć. Nasuwa się jeszcze jedno pytanie. Dlaczego mamy wierzyć, że doradca kredytowy zbadał wszystkie dostępne na rynku oferty i zaproponował nam najkorzystniejszy dla nas kredyt hipoteczny na mieszkanie? Wątpliwości są tym większe, im lepiej rozumiemy, skąd bierze się wynagrodzenie doradcy.

Mój kredyt hipoteczny na mieszkanie i wynagrodzenie doradcy

Doradca kredytowy i inwestycyjny nie pobiera od klienta żadnych opłat tytułem świadczonych na jego rzecz usług. Zamiast tego, dostaje wynagrodzenie prowizyjne od banku, z którym podpiszemy dzięki niemu umowę kredytową. Wynagrodzenie doradcy jest zatem niejako ukryte w kosztach kredytu, który przyjdzie nam spłacać i zależne od jego wysokości. Nie ulega wątpliwości, że wielu doradców to uczciwe i rzetelnie wykonujące swoją pracę osoby. Nie mamy jednak gwarancji, że nie trafimy na „czarną owcę”, dla której pokusa, by zarobić więcej będzie na tyle duża, by przedstawić mniej korzystną ofertę dla klienta, a bardziej dla siebie. Jak wystrzegać się takich osób?

Poszukaj dobrego doradcy

Jeśli zaciągając kredyt hipoteczny na mieszkanie, zdecydujesz się na korzystanie z usług doradcy, poszukaj takiego, który jest godny zaufania. Być może ktoś z Twoich znajomych lub z rodziny zna taką osobę i może polecić. Zanim udasz się na rozmowę z doradcą, zorientuj się, jaką ofertę kredytową przedstawiają różne banki. Możesz to zrobić poprzez porównywarkę internetową. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością czasu, udaj się do placówek przynajmniej 3 z tych, które mają najlepszą ofertę. Sprawdź, jakie warunki będziesz w stanie wynegocjować podczas rozmów z pracownikami banków. Z taką wiedzą możesz udać się do doradcy. Jeśli zaproponuje Ci warunki lepsze od tych, które udało Ci się wynegocjować samemu, to gra może być warta świeczki.

Czy warto korzystać z usług doradcy?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Dla jednych będzie to bardzo korzystne, dla innych nie. Niektórzy inwestorzy będą w stanie zaufać doradcy, inni wręcz przeciwnie. Warto jednak pamiętać, że doradca, pozostając w stałym kontakcie z pracownikami banku (zazwyczaj w każdym banku nawiązuje stałą współpracę z jedną osobą), będzie w stanie przyspieszyć bieg niektórych spraw i odciążyć nas od załatwiania formalności kredytowych. To już duża korzyść. Co do warunków finansowych przedstawionych przez bank za pośrednictwem doradcy, musimy ocenić, czy będziemy w stanie samodzielnie wynegocjować lepsze warunki umowy. Warto pamiętać, że jeśli doradztwo nie spełni naszych oczekiwań, na etapie negocjacji wycofać możemy się w każdym czasie, nawet wtedy, gdy doradca przedstawi nam już gotową umową na kredyt hipoteczny na mieszkanie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge