Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że konstrukcja oświetlenia wpływa na efekty świetlne, jakie uzyskujemy w każdym wnętrzu. Nie inaczej jest w przypadku lamp stołowych. Dzięki nim możemy tworzyć przytulną atmosferę wnętrza, doświetlać jadalniany stół czy też sprawiać, że na ścianach zostaną uwydatnione dekoracyjne elementy. W jaki sposób sterować światłem, w zależności od wybranego wykonania lampy stołowej?

Lampy z abażurem

Duże pole do popisu dają nam lampy dość tradycyjne w swoim kształcie i do tego opatrzone abażurem. Ten materiałowy może przepuszczać sporo światła bądź łagodzić je i czynić miękkim. Grubszy materiał, do tego w ciemnej barwie, to efekt klimatycznego wnętrza, a dokładniej mówiąc tego niewielkiego fragmentu przestrzeni, który oświetla lampka stołowa. Subtelnie sączące się spod spodu światło przywodzi na myśl ciepłe, bezpieczne i domowe aranżacje.

Im jaśniejszy i cieńszy materiał, tym więcej światła zaoferuje nam lampa stołowa. Tkaninowe abażury zwykle mają kształt stożka ściętego od góry. W górę sączy się bardzo niewiele światła, w dół zaś nieco więcej. W ten sposób trudno poprawić proporcje wnętrza, ale każdy kto wybiera lampy stołowe dobrze wie, że ich główną rolą jest dekorowanie. Możemy jedynie w mniejszym bądź większym stopniu doświetlać tylko niewielkie fragmenty przestrzeni. Wykorzystajmy jednak możliwości abażuru w postaci ściętego stożka. Ukryjmy pod nim żarówkę LED-ową o barwnym świetle, by w połączeniu z półprzezroczystym materiałem, uzyskać oryginalny wystrój wnętrza.

Klosze i niecodzienne wykonania

Większe pole manewru dają nam lampy stołowe, które posiadają klosze. Do tego dochodzą designerskie projekty, całkowicie odbiegające od swoich pierwowzorów. Trudniejsze, jeśli brać pod uwagę dopasowanie do aranżacji wnętrza, ale za to z jakimi efektami!

Lampy stołowe o przezroczystych kloszach lub w ogóle nieposiadające typowych kloszy, mogą zastąpić lampki biurkowe. Sprawdzą się także w ciągach komunikacyjnych. Na komódce lub szafce z butami można ustawić dwie identyczne lampy stołowe, o charakterystycznym wykonaniu. Dadzą sporo światła, by zapewnić wieczorową i nocną porą bezpieczne poruszanie się po ciągach komunikacyjnych. Poza tym w ich pobliżu można ustawić ciekawe dekoracje lub światło skierować na ściany o interesującej fakturze.

Pośród niecodziennych wykonań można wymienić chociażby te, które w żaden sposób nie przypominają tradycyjnych lamp. Klosze mają kształt typowych stożków zamkniętych od góry, osadzonych na niskich podstawach. Innym razem są to całkowicie płaskie podstawy z wystającymi, punktowymi źródłami światła, które sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z lampami wiszącymi odwróconymi do góry nogami. Błyszczący metal, a do tego szklane elementy sprawiają, że światło odbija się rzucając na ścianę i okoliczne przedmioty, efektowne wzory świetlne. Takie lampy stołowe prezentują się również odmiennie, w zależności od pory dnia czy intensywności padających na nie przez okno promieni słonecznych.

Efekt, a funkcjonalność

Zapewniliśmy efektowne oświetlenie swoich wnętrz. Możemy szczycić się indywidualną aranżacją i charakterystycznym wystrojem. Światłem podkreślamy atuty i maskujemy niedoskonałości, nie tylko architektoniczne. A co z funkcjonalnością? Współczesne produkty oświetleniowe w postaci lamp stołowych, łączą w sobie zarówno dekorację światłem, przyjęcie roli oryginalnej ozdoby, wraz z maksymalną wygodą użytkowania. Na ten ostatni aspekt wpływa umiejscowienie włącznika, stabilna podstawa czy zaopatrzenie w materiały, które nie nagrzewają się nadmiernie.

Jaką lampę stołową wybrać

W pierwszej kolejności zadecydujmy o tym, gdzie ma zostać postawiona i podłączona lampa stołowa, a także, jakie jej właściwości są dla nas najważniejsze. Chcemy dekoracji i gustownego, wręcz luksusowego wykonania, czy też może pragniemy funkcjonalnie oświetlonych, wybranych fragmentów przestrzeni. Określając własne potrzeby i wymagania, ostatecznie dokonamy odpowiedniego wyboru.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge