Styl skandynawski jest nam dość dobrze znany, bo na rynku nietrudno znaleźć produkty nawiązujące do minimalizmu i nowoczesności. Ten styl to jednak dopiero wierzchołek góry, a na nią składa się chociażby specyficzna aranżacja duńska. Również stosunkowo prosta, ale zdecydowanie bardziej nawiązująca do tradycjonalizmu. Wyróżniająca się ciepłem, przyjaznymi wnętrzami, stylistyką wręcz uroczą. Wszystko za sprawą filozofii hygge, czyli życia w szczęściu i komforcie. Przyglądamy się oświetleniu, a w szczególności kinkietom, które powinny zagościć we wnętrzach urządzanych w „szczęśliwym” stylu.

Ciepło, przyjaźnie i przytulnie

Stylistyka duńska lubi naturalne materiały i taką samą kolorystykę. Niekoniecznie musimy stawiać na wszechobecną biel, a ciemne drewno nie wymaga przemalowania. Śnieżnobiałe wnętrza skandynawskie są bardzo eleganckie, nowoczesne i niejednokrotnie dość zimne. Duńskie aranżacje mają dawać poczucie błogości, powinny sprzyjać relaksowi.

Jeśli chodzi o oświetlenie stawiamy zatem na prostotę i funkcjonalność, ale z wykorzystaniem właśnie drewna i zaopatrzeniem w ciepłe kolory. Podobnie jest z barwą światła, która ma tworzyć nastrój. Samo zaś światło powinno być nieco przytłumione, bardzo subtelne i łagodne, ponieważ stanowi uzupełnienie skromnych płomyków świec.

We wnętrzach duńskich nierzadko rezygnuje się z masywnego i przyciągającego uwagę pojedynczego żyrandola wiszącego, na rzecz umiejętnie rozlokowanych, mniejszych lecz w większej liczbie, skromnych źródeł światła. Ich uzupełnienie stanowią <a href=”https://azzardo.com.pl/26-kinkiety”>kinkiety</a>. Do takiej aranżacji pasujące idealnie, gdyż ze względu na swoją konstrukcję oraz charakter nawiązują do tradycjonalizmu.

Można wybrać oświetlenie stanowiące komplet. Dla zachowania harmonii i spójności wnętrza, które sprzyjają duńskiej aranżacji. Do tego wykonanie z drewna podkreśla specyfikę ciepłego i przyjaznego wystroju. Jednocześnie jest to rozwiązanie odpowiadające osobom, które lubią minimalizm, jak i nie pozostaje im obojętna ekologia.

Nie tylko klimatycznie, ale i funkcjonalnie

Minimalistyczne oświetlenie, o prostej formie i dające przytłumione światło, powinno odgrywać główną rolę w naszych wnętrzach. Kinkiety zwykle wybieramy, jako oświetlenie dodatkowe, ale co z miejscem, gdzie potrzebujemy się skupić na nauce bądź pracy? Wciąż warto postawić na kinkiet, jednak o nieco innej konstrukcji. Znajdując dla niego odpowiednie miejsce.

Bez problemu oświetli biurko, jak i każdą przestrzeń, w której oddajemy się obowiązkom zawodowym czy naukowym. Sprawdzi się zamiast lampki biurkowej i będzie doskonałą alternatywą dla lampy podłogowej. W tym celu warto znaleźć projekt kinkietu, który posiada standardowy klosz oferujący rozproszone światło, ale i opatrzony jest elastycznym ramieniem z punktowym źródłem skupionego światła. Tę część skierujemy wprost na biurko, by komfortowo pracować.

Mamy zatem okazję, by stworzyć uniwersalny klimat wnętrza, łączący w sobie funkcje pomieszczenia użytkowego, jak i odpowiadającego przytulnej aranżacji duńskiej. Uniwersalny, nie oznaczający jednak banalnego. Propozycje tradycyjnych kinkietów czy innego oświetlenia zbliżonego do stylu vintage, potrafią bowiem zaskoczyć i odmienić niejedno wnętrze.

 
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSofy i wersalki. Wybór idealny!
Następny artykułEkskluzywne kuchnie dla każdego
W sezonie fotografuję zawody sportowe - maratony mtb i biegi. A gdy nie fotografuję, to sama w nich startuję. Poza tym tańczę i podróżuję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge