Ciepło z elektrociepłowni, ogrzewanie gazowe, a może zastosowanie grzejników elektrycznych? Jakie ogrzewanie w domu sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę każde z nich ma zarówno zalety, jak i wady. To, co w jednym obiekcie będzie łatwo dostępne i zapewni pożądany komfort termiczny, w innym domu może być mocno kłopotliwe. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są warunki i wymogi do zastosowania konkretnego typu ogrzewania. Przybliżmy je przyszłym użytkownikom!

Jakie ogrzewanie w domu – elektrociepłownia

Zarówno w blokach, jak i domach, które są zlokalizowane w części miasta o odpowiedniej infrastrukturze, najwygodniejsze staje się ogrzewanie miejskie. Najczęściej wykorzystywane jest ono w blokach, ponieważ ciepło to odpad produkcyjny elektrociepłowni, i jego dostarczanie do pojedynczych domów, jest nieopłacalne.

Domy, które mogą korzystać z ogrzewania miejskiego, stają się bardzo wygodne. Użytkownicy nie muszą zajmować się instalacją, nie przygotowują miejsca na kocioł i paliwo. Zerowa obsługa, czyli maksymalny komfort. Ciepło jednak pojawia się tylko w okresie jesienno-zimowym. Nie można zdecydować, kiedy będzie ono dostępne, bo nie zależy to od użytkowników domu. Co więcej, rozliczenia w oparciu o zamontowane liczniki energii cieplnej, często oznaczają koszty nieadekwatne do faktycznego zużycia ciepła. Jakie ogrzewanie do domu wybrać, by móc decydować o utrzymywanym poziomie temperatury?

Instalacja gazowa – nie tylko do ogrzewania domu

Instalacja gazowa jest przede wszystkim uniwersalna. Paliwem można bowiem ogrzewać zarówno dom, jak i podgrzewać wodę użytkową. Nie ma zatem potrzeby korzystania z dodatkowych źródeł ciepła. Ten sposób uzyskiwania ciepła nie wiąże się również z tak czasochłonnymi i kosztownymi instalacjami, jak chociażby korzystając z opalania węglem lub drewnem.

Nowoczesny kocioł kondensacyjny wprawdzie potrzebuje miejsca na jego umiejscowienie, ale niesie ze sobą inne zalety. Brak przykrych zapachów, brudu i estetyczny wygląd, wybrane dla kotła pomieszczenie, pozwala wykorzystać również do innych celów.

Ogrzewanie gazowe może być uzyskiwane dzięki własnemu zbiornikowi lub z sieci miejskiej. W drugim przypadku w grę wchodzi dostępność gazociągów, która jest znacznie niższa niż rurociągów ciepłowniczych. Ten typ ogrzewania nie dla każdego będzie zatem dostępny.

Ciepło, dzięki urządzeniom i instalacjom wymagającym sieci elektrycznej

Jakie ogrzewanie w domu, w którym liczy się wysoki komfort termiczny, a estetykę przedkłada się nad inne cechy? Alternatywą są instalacje i urządzenia, które wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Choć prąd wciąż drożeje, to nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, pozwalają na jego efektywne i ekonomiczne wykorzystanie. Z wad niestety trzeba wymienić brak możliwości podgrzewania wody użytkowej.

Jakie są atuty? W dużej mierze ciepło, które zostaje dostosowane do potrzeb danego obiektu, poszczególnych pomieszczeń i wymagań użytkowników. Ogrzewanie działa nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Można liczyć na ciepło przez cały rok, także w chłodniejszych dniach letnich. Jest komfortowo, jeśli pod uwagę brać obsługę takich instalacji, a także estetycznie. Trzeba jednak poczynić inwestycję w wybrane rozwiązanie.

Jakie ogrzewanie w domu warto wziąć pod uwagę, gdy chce się korzystać z sieci elektrycznej? Może to być ogrzewanie podłogowe. Kosztowne i z niełatwą instalacją. Poza tym z bardzo ograniczonymi możliwościami późniejszych zmian, jak i sporym kłopotem, gdy przyjdzie coś naprawić. Na plus zasługuje fakt, że ciepło uzyskiwane jest dzięki instalacjom ukrytym w całości pod podłogą. Nie ma zatem ograniczenia przestrzeni wewnętrznej, a aranżacja może być całkowicie dowolna. Alternatywą jest ciepło uzyskiwane dzięki podczerwieni, także estetyczne, choć już widoczne. Będące ekonomicznym, zdrowym i naturalnym dla człowieka oraz korzystnym dla budynku.

Jakie ogrzewanie w domu spełni oczekiwania domowników? To, które zostanie dopasowane do potrzeb obiektu, a kosztami i czasochłonnością inwestycji oraz eksploatacji, zadowoli użytkowników.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge