Pompa ciepła jest przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła i chłodu dla Twojego budynku. Pozyskuje ona energię ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, grunt lub woda. Pompy ciepła przyczyniają się więc do oszczędzania paliw nieodnawialnych, a przy tym nie zanieczyszczają powietrza w okolicy. Dzięki temu są coraz częściej wybierane przez osoby budujące lub modernizujące swoje domy. Jaką pompę wybrać? Podpowiadają eksperci z firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są zalety powietrznej pompy ciepła,
 • czym charakteryzuje się gruntowa pompa ciepła,
 • jaką pompę ciepła wybrać: gruntową czy powietrzną.

Pompa ciepła jest urządzeniem zdolnym do transportu energii z bezpośredniego otoczenia budynku i wykorzystania jej do celów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Tym, co wyróżnia pompy ciepła na tle innych urządzeń, jest fakt, że ilość energii pobranej z otoczenia jest kilkukrotnie wyższa od zużytej energii elektrycznej potrzebnej do przeprowadzenia tego procesu.

Szybki wzrost popularności pomp ciepła wiąże się również z tym, że są one w stanie nie tylko w sposób ekonomiczny ogrzać dom i zapewnić wystarczającą ilość ciepłej wody użytkowej, ale też ochłodzić pomieszczenia w gorące dni. Decydując się na pompę ciepła, warto wybrać urządzenie od renomowanego producenta, z dobrą i ugruntowaną opinią na rynku instalacyjnym. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej technologii. Z tego artykułu dowiesz się, czym się różnią poszczególne technologie pomp ciepła oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda wykorzystują powietrze atmosferyczne jako źródło energii. Ze względu na łatwość i szybkość montażu powietrzne pompy ciepłą stanowią obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się segment rynku urządzeń grzewczych. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda wiąże się również z niższym nakładem kosztów inwestycyjnych w porównaniu do pomp gruntowych.

Konstrukcyjnie powietrzne pompy ciepła składają się najczęściej z 2 urządzeń – jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Wyjątek stanowią tu pompy w całości znajdujące się wewnątrz budynku. Powietrze wymagane do ich pracy jest dostarczane i usuwane poprzez dwa otwory w ścianach osłonięte kratkami wentylacyjnymi. To rozwiązanie szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie są wymagane wysokie standardy estetyczne lub nie ma możliwości umieszczenia jednostki zewnętrznej. Przykładem takiego urządzenia jest Vaillant recoCOMAPCT exclusive.

Technologicznie pompy ciepła powietrze-woda dzieli się na dwa rodzaje:

 • Monoblokowe pompy ciepła, takie jak Vaillant aroTHERM VWL 85/3A, w których wszystkie podstawowe elementy znajdują się w jednostce zewnętrznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu pompa ta jest łatwa i szybka w montażu.
 • Pompy ciepła typu split, np. Vaillant aroTHERM split VWL 75/5, które różnią się od pomp monoblokowych tym, że elementy układu są rozdzielone pomiędzy jednostkę wewnętrzną a zewnętrzną. Łączy się je specjalnymi rurami, w których krąży czynnik chłodniczy. Do ich połączenia i uruchomienia są wymagane odpowiednie uprawnienia (tzw. F-gaz). Są to jednak urządzenia często tańsze w zakupie od pomp monoblokowych.

Oba rodzaje urządzeń zasilają instalację grzewczą w budynku oraz przygotowują ciepłą wodę użytkową. W okresie letnim możliwe jest odwrócenie obiegu chłodniczego i wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia budynku – tzw. chłodzenie aktywne.

Solankowe pompy ciepła

Pompy ciepła typu solanka-woda, takie jak Vaillant flexoTHERM exclusive, czerpią energię z gruntu lub wody. W odróżnieniu od powietrza atmosferycznego są to źródła o stabilnej średniorocznej temperaturze. Dlatego też solankowe pompy ciepła cechują się wyższą efektywnością, a co za tym idzie niższymi kosztami eksploatacyjnymi w odróżnieniu od pomp powietrznych.

Energia gruntu może być przekazywana poprzez:

 • kolektory umieszczone w pionowych odwiertach,
 • kolektory ułożone w płaszczyźnie poniżej strefy przemarzania.

Energia wody z kolei może być odbierana z:

 • wód gruntowych za pośrednictwem studni,
 • wód powierzchniowych poprzez kolektory umieszczone w dnach np. stawów lub rzek.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie pionowych odwiertów o głębokości 80-100 m w gruncie. Jest to stabilne źródło energii, ponieważ temperatura gruntu od głębokości ok. 10-15 m jest stała. Pobierana energia jest przekazywana do pompy ciepła za pośrednictwem cieczy niemarznącej – inaczej zwanej solanką. Następnie wykorzystywana jest do celów ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. Przy zastosowaniu pionowych odwiertów solankowe pompy ciepła mogą być wykorzystywane również do chłodzenia budynku. Rozróżnia się tu 2 technologie:

 • Chłodzenie aktywne – z wykorzystaniem sprężarki pompy ciepła. Obieg pompy ciepła jest odwracany – energia pobrana z budynku przekazywana jest do gruntu.
 • Chłodzenie pasywne – z pominięciem sprężarki pompy ciepła. Energia odebrana z instalacji c.o. budynku jest przekazywana do gruntu za pośrednictwem wymiennika ciepła. To metoda mniej wydajna od chłodzenia aktywnego, lecz pozwala na obniżenie temperatury o 2-3oC przy niewielkich kosztach eksploatacji związanych jedynie z napędem pomp obiegowych.

Pompa ciepła powietrzna vs gruntowa – na co się zdecydować?

Zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła stanowią przyjazne dla środowiska oraz wydajne źródło ciepła. Pompa gruntowa oznacza wyższe koszty inwestycyjne ze względu na dodatkową cenę za wykonanie dolnego źródła – np. odwiertów. Jednak dzięki jej pracy w stabilnych warunkach otoczenia można liczyć na wyższą średnioroczną sprawność w porównaniu do pomp powietrznych, a co za tym idzie – niższe koszty eksploatacji. Stabilne warunki pracy przekładają się również na wyższą żywotność pomp solankowych.

Pompy powietrzne zyskują coraz większą popularność, ponieważ są tańsze w zakupie i szybsze w montażu. Nie wymagają również dodatkowej powierzchni działki na wykonanie dolnego źródła. Szczególnie w przypadku pomp powietrznych, ale również gruntowych, warto przemyśleć zastosowanie instalacji fotowoltaicznej (np. Vaillant auroPOWER), która zasili pompę w potrzebną jej do pracy energię elektryczną. Może to pozwolić nawet na całkowite zredukowanie rachunków za ogrzewanie. Aby skompletować zestaw modułów fotowoltaicznych i pompy ciepła, odwiedź stronę internetową marki Vaillant.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge