We współczesnych wnętrzach, czy to domach jednorodzinnych, czy też mieszkaniach, coraz częściej pojawiają się funkcjonalne miejsca do pracy. Jak urządzić gabinet w domowej przestrzeni zadaje sobie pytanie niejedna osoba, której praca nie wymaga codziennego opuszczania domowego siedliska. Odpowiedź na tak postawione pytanie będzie jednak zależeć od funkcji, jaką przypiszemy gabinetom oraz warunkom lokalowym pomieszczeń, w których chcemy je urządzić.

Copywriter, grafik, informatyk, tłumacz, redaktor, architekt i wiele innych zawodów może być wykonywanych w zaciszu własnego domu. Jak urządzić gabinet w warunkach domowych może się też zastanawiać prawnik, bloger i webmaster. To, w jaki sposób urządzimy przestrzeń roboczą, będzie miało ogromny wpływ na naszą koncentrację, kondycję psychiczną, samopoczucie oraz komfort pracy. Stworzenie odpowiedniego stanowiska pracy będzie sprzyjać koncentracji i pomoże efektywnie wykonywać wyznaczone zadania.

Gabinet dawniej i dziś

Warto podkreślić, że gabinet nie zawsze był tylko i wyłącznie przestrzenią do wykonywania czynności zawodowych. W przeszłości jego posiadanie w domu wiązało się z prestiżem, wyznaczało status społeczny i było marzeniem wielu panów. Było to miejsce, do którego można było się udać po to, by oddać się kontemplacji, wyłączyć na chwilę z rodzinnego życia, odpocząć i spokojnie zebrać myśli.

Współcześnie gabinet nabrał już bardziej praktycznego znaczenia. Ma być funkcjonalny, estetyczny i stwarzać komfortowe warunki do pracy. Znaczenie będzie miało w nim zarówno to, na jaki kolor pomalujemy ściany, jak ustawimy meble, jak i to, jakie elementy wyposażenia znajdą się na jego stanie.

Warunki lokalowe

Ogromny wpływ na to, jak urządzić gabinet mają też warunki lokalowe. Niekiedy inwestor dysponuje dużym pomieszczeniem z przeznaczeniem na ten cel, innym razem tylko niewielkim. Zdarza się też tak, że zamiast całego pokoju pozostaje do wykorzystania tylko niewielka przestrzeń w pomieszczeniu o innej funkcji (np. salon lub sypialnia). Sposób, w jaki zaaranżowane zostanie miejsce do pracy musi zostać dostosowany do warunków panujących we wnętrzu.

Ergonomia i funkcjonalność

Na efektywność pracy w ogromnym stopniu wpływa ergonomia pomieszczenia. Jak urządzić gabinet, który doskonale wpisze się w wymagania pracownika? By, to zrobić, przede wszystkim trzeba wsłuchać się w jego potrzeby. Jeśli to zrobimy, będziemy wiedzieć, jakie sprzęty i dodatkowe elementy są pożądane oraz jakie kolory wpłyną na niego korzystnie.

Biurko powinno mieć wysokość dostosowaną do pracownika i umożliwiać ustawienie monitora na wysokości jego wzroku. Podstawą jest wygodny fotel, z odpowiednio wyprofilowanym oparciem i regulowaną wysokością siedziska. Monitor warto ustawić tak, by podczas pracy nie powstawały na ekranie odblaski światła dziennego. Przytulności i ciepła dodadzą całości aranżacji ustawione w pokoju żywe kwiaty, ciekawa grafika na ścianie i inne, drobne elementy dekoracyjne.

Jak urządzić gabinet w bloku?

W chwili, gdy do zagospodarowania pozostaje tylko niewielka przestrzeń, trzeba się wykazać znacznie większą pomysłowością. Jak urządzić gabinet, by wkomponowany w większą przestrzeń o innej funkcji nadal był funkcjonalny?

Warto oddzielić obie części pomieszczenia za pomocą dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych w taki sposób, by wyraźnie zaznaczyć ich różne przeznaczenie. Można pokusić się o inną kolorystykę ściany, przy której ustawimy biurko, powiesić nad nim półkę z branżową literaturą oraz zadbać o wydzielenie przestrzeni za pomocą specjalnie zaprojektowanego oświetlenia.

Możliwości jest naprawdę wiele. Bardzo istotna jest tu inwencja samego projektanta, który bardzo często jest jednocześnie inwestorem. Jeśli jednak nie potrafimy samodzielnie zdecydować, jak urządzić gabinet w domu, możemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge