Na działce, zarówno tej przydomowej, jak i zakupionej gdzieś pod miastem, mamy zwykle wystarczająco miejsca, by stworzyć klimatyczną i przyjazną przestrzeń. Oczywiście im większa powierzchnia, tym większe możliwości. Istnieje jednak cała gama sposobów na to, by niegdyś niezagospodarowana przestrzeń, nijaka i brzydka, stała się piękną i zachęcającą do odpoczynku.

Na działce – czego nie może zabraknąć?

Kwestie techniczne, jak podłączenie instalacji czy doprowadzenie wody, odkładamy nieco na bok. To zwykle taki standard, o który chcemy zadbać już na samym początku. Zajmijmy się jednak tym, co można zrobić ze swoim zielonym poletkiem. Nieco inne możliwości oferuje nam działka przydomowa. Mamy zwykle do czynienia z ogrodzonym terenem całej posesji. Nie musimy zatem martwić się o ewentualne kradzieże cennych elementów. Oczywiście ryzyko takie istnieje, ale jest znacznie mniejszym niż w przypadku samodzielnych działek pośród rodzinnych ogródków działkowych, które mamy gdzieś pod miastem.

Na działce, niezależnie od jej powierzchni i położenia, nie powinno zabraknąć miejsca na relaks. Warto wyznaczyć strefę, w której będziemy grillować bądź robić ognisko zimową porą. Ustawimy tutaj ławeczki naokoło ogniska, by grzać się chłodnymi dniami. Niedaleko postawimy stół, na którym będą gościć naczynia i talerze. W pobliżu dobrze jest ustawić grill. Nie tylko mały stolik podręczny, ale i większy stół z krzesłami, jeśli pozwala na to miejsce. Taki oddzielny kącik na działce stanie się miejscem bardzo klimatycznym, a pozostały teren wykorzystamy na sadzenie rozmaitych roślin.

Ozdobne gatunki

Do wyboru mamy całe mnóstwo gatunków roślin, które możemy posadzić na swoich działkach. Coraz częściej dostępne są również egzotyczne rośliny, z pomocą których można stworzyć unikalną aranżację ogrodową. Nie tylko klimatyczną, ale i sprawiającą, że będzie wzbudzać zachwyt sąsiadów i oczywiście nas samych.

W przypadku chęci sadzenia konkretnych roślin na działce, w pierwszej kolejności warto zorientować się, z jakim podłożem mamy do czynienia. W jakim stopniu zielone fragmenty będą nasłonecznione czy też zacienione. To ważne, ponieważ każdy gatunek wymaga innych warunków, a ich zapewnienie zadecyduje o udanej hodowli.

Wytyczone ścieżki

Duża działka wokół domu wymaga od nas wytyczenia ścieżek, po których będziemy się poruszać. Chodzi nie tylko o to, by nie deptać roślin i nie niszczyć soczyście zielonej trawy, ale i komfortowo poruszać się po zmroku. Inaczej jest w przypadku działek pod miastem, gdzie wybieramy się tylko w wolnych chwilach.

I tutaj dobrze jest zadbać o stworzenie przynajmniej jednej głównej ścieżki, która poprowadzi do małego domku. Nie musi to być precyzyjnie ułożona kolorowa kostka brukowa. Wystarczą zwykłe płytki chodnikowe, które zapewnią wygodę poruszania się na działce. Możliwości jest całkiem sporo, a korzystając z prostych wskazówek, uda się stworzyć wymarzoną, klimatyczną przestrzeń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge