Gorące promienie słoneczne i skąpane w tym słońcu kamienne mury. Tak zwykle wyobrażamy sobie domy w stylu hiszpańskim z zewnątrz. A czym charakteryzuje się ich wnętrze? Jest minimalistyczne, czy może urządzone z przepychem? Zaaranżowane w spokojnych tonacjach, czy zaskakująco żywe dzięki zastosowaniu przeróżnych barw i odcieni? Informacje o tym, co wyróżnia ten styl, znajdziecie w dzisiejszym wpisie.

Domy w stylu hiszpańskim są bogate różnorodnością. Spotykają się w nich motywy charakterystyczne dla wielu różnych nacji i kultur. Widać w nich wpływy islamskie, mauretańskie, jak i rodzime, wywodzące się z Półwyspu Iberyjskiego. Ich wzajemne powiązanie i współistnienie doprowadziło do wytworzenia czegoś, co dziś określane jest jako styl hiszpański.

Naturalne materiały

W stylu hiszpańskim widać przywiązanie do naturalnych materiałów. Tu nie ma miejsca dla tworzyw sztucznych. Spotkamy się za to z kamieniem, drewnem i żelazem. Te materiały występują obficie w dekoracjach ściennych, meblach oraz dodatkach. W roli tkanin rzadko zobaczymy firany. Zastępuje się raczej roletami lub żaluzjami – zazwyczaj w drewnie. Chodniki, dywany oraz narzuty mają typowe dla stylu hiszpańskiego etniczne lub geometryczne wzory.

Hiszpańskie meble

W domach w stylu hiszpańskim z pewnością znajdziemy meble z litego drewna. Ich cechy charakterystyczne to prostota, która oscyluje pomiędzy nowoczesnością a stylem rustykalnym. We wnętrzach nie ma ich zbyt wiele, a te, które tam znajdziemy, są solidne, masywne i najczęściej w ciemnym kolorze. Niektóre mogą mieć fantazyjne zdobienia lub żelazne okucia.

Domy w stylu hiszpańskim i żelazo

Kute żelazo zajmuje w hiszpańskich wnętrzach szczególne miejsce. Zobaczymy je w elementach dekoracyjnych pomieszczenia, zamontowanych na ścianie kinkietach oraz zawieszonych u sufitu dużych żyrandolach. Z żelaza często wykonywane są również uchwyty, nogi i inne elementy niektórych mebli, balustrady oraz poręcze schodów. Fantazyjnie zdobione potrafią wprawiać w zachwyt i wprowadzać do wnętrza charakterystyczny, hiszpański klimat.

Drewniane elementy

Obecność drewna zaznacza się na kilka różnych sposobów. Wspomniałam już o drewnianych meblach, jako jednej z cech charakterystycznych tego stylu. Oprócz nich tradycyjne domy w stylu hiszpańskim mają drewniane belki sufitowe. Ich kolor współgra najczęściej z odcieniem mebli. Ten element nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu. Całe pomieszczenie natomiast przypomina nieco te w stylu rustykalnym.

Kolorystyka

Domy w stylu hiszpańskim często cechują się bogactwem różnorodnych, żywych kolorów. O ile ściany pozostają zwykle jasne (najczęściej białe), o tyle inne elementy wystroju – ceramiczne płytki, kafelki, dekoracje i dodatki to istna mozaika barw. Charakterystyczne są tu nietypowe, kontrastujące połączenia koloru czerwonego z niebieskim, zielonego z fioletowym itp. Dzięki licznym kolorom wnętrze jest radosne i pełne życia.

Kolorowe ozdobne kafelki oraz płytki to również cecha typowa dla hiszpańskich wnętrz. Mogą zdobić ściany, podłogi, a nawet blaty stołów. Wyróżniają je niezwykłe wzory, często o tematyce nawiązującej do tamtejszej kultury i tradycji. To element wystroju, z którego produkcji słynie Hiszpania. Pojawia się we wnętrzach aranżowanych w tym stylu w minionych latach, jak i współcześnie.

Wnętrza hiszpańskie łączą często kolorystykę barw ziemi i ognia, wody i słońca. Stąd pojawiają się w nich spalone czerwienie oraz brązy, a także błękity, fiolety, turkusy, zielenie i żółcie. Dzięki temu domy w stylu hiszpańskim wypełnia energetyzujący klimat, tak charakterystyczny dla Półwyspu Iberyjskiego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge