Funkcjonalność i niebanalne projekty to coś, co doceniamy w oświetleniu. Obydwa aspekty odgrywają dla nas ogromną rolę podczas wyboru lamp różnego rodzaju. Lubimy uniwersalność, bo chętnie zmieniamy koncepcje aranżacyjne. Z drugiej strony nie interesuje nas już przeciętność. Pragniemy wyrażać siebie, swoje zainteresowania i upodobania, między innymi poprzez aranżowane wnętrza. Finalnie zaś przykładamy tak wielką wagę do zakupu lamp, bo to dzięki nim tworzymy przyjazną atmosferę domu. W naszym zakupowym koszyku z oświetleniem, znów chętnie lądują kinkiety. Dlaczego wróciły do łask i cieszą się niesłabnącym uznaniem?

Lampa z ulicy wprost do wnętrz

Niegdyś kinkiety oświetlały wąskie uliczki. Gościły głównie pośród frontów domów. W późniejszym czasie zaczęły swoje miejsce znajdować w hotelach i obiektach publicznych. Kinkiety kojarzą nam się z filmami, które zabierają w przygodę po minionych latach. Mosiężne, przypominające świece umieszczone w masywnych oprawach, po których z kolei skapywały krople wosku. Dzisiejsze kinkiety kompletnie ich nie przypominają. Łączy je tylko fakt, że użytkowane są także na zewnątrz, ale w jeszcze większym stopniu przeniosły się do naszych wnętrz.

Naszym oczom ukazuje się typ oświetlenia, który cechuje uniwersalność, a do tego możliwość znalezienia ciekawych projektów. Mamy okazję uczynić każdą aranżację oryginalną i charakterystyczną.

Praktyczne aspekty

Kinkiety montujemy parami, ale i świetnie sprawdzają się w grupie bądź pojedynczo. Jeśli postawiliśmy na parę w tym samym stylu, dobrze jest zamontować je symetrycznie, dla zachowania równowagi we wnętrzu. Pojedynczy kinkiet może zagościć w kąciku czytelniczym, w okolicach fotelach albo nad pojedynczym łóżkiem, by zapewnić warunki do wieczornego czytania i wyciszenia się przed snem.

Im większa liczba kinkietów, tym bardziej musimy trzymać się zasady, by był to komplet. Do tego kinkiety powinno się umieszczać w odpowiednich odstępach. Zbyt gęsto rozmieszczone wpłyną na rachunki za prąd, a światło przestanie być ozdobą wnętrza. Z kolei za duże odstępy sprawią, że powstaną ciemne miejsca, co nie zapewni ani komfortu, ani efektu dekoracyjnego.

Czy kinkiety muszą stanowić komplet z pozostałym typem oświetlenia? Nie istnieje zasada mówiąca, że musi być tak, ale są sytuacje, w których komplet oświetleniowy będzie pożądanym. Małe wnętrze, minimalistyczne, bez zbędnych ozdób i oferujące tylko kilka charakterystycznych elementów, najlepiej uzupełnić kompletem oświetlenia centralnego oraz bocznego, w tym kinkietów.

Jeśli pomieszczenie jest stosunkowo różnorodne, nie raczy nas żadną konkretną i mocno wyrazistą stylistyką, z powodzeniem można nabywać kinkiety, które nie będą stanowić kompletu z pozostałym oświetleniem. Dobrze jednak, by dla zachowania harmonii we wnętrzu, wszystkie typy lamp łączył jeden wspólny element. Materiał służący do wykonania, kolor czy też detal.

Abażur czy klosz?

Kinkiet to konstrukcja, gdzie światło będzie płynąć spod kloszy bądź abażurów. Jakie wykonanie sprawdzi się lepiej? Materiałowe abażury tłumią mocne światło. Nadają się zatem do tworzenia subtelnej atmosfery, dodawania klimatu i uroku wnętrzom bądź wydzielonym strefom. Są jednak wymagające, jeśli chodzi o czyszczenie. Atutem jest możliwość wymiany samego abażura, by zmienić aranżacyjną koncepcję.

Klosze to spore pole do popisu, jeśli brać pod uwagę wystrój wnętrza. Mogą niemalże całkowicie zasłaniać żarówkę, kierować światło w dół bądź w górę, albo i w dół, i w górę. Szkło będzie mleczne bądź transparentne. Im mniej przezroczysty klosz czy bardziej widoczna żarówka, tym więcej światła uzyskamy. Z kolei niemalże całkowicie osłonięte źródło światła z mlecznym szkłem, zaowocuje lekko sączącą się wiązką.

Kinkiety i ich konstrukcje dopasujemy do interesujących nas wnętrz oraz wymarzonej stylistyki danego pomieszczenia. Mogą zagościć w przedpokoju, przy schodach, w łazience i w kuchni, a do tego w pokojach dziennych. Znajdźmy te, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge