Dekorowanie okien, czyli wybór firanek, zasłon, a do tego ozdoby stawiane na parapecie, ma dla nas głównie aspekt dekoracyjny. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że sposób, w jaki zostanie udekorowane okno, wpłynie na nasze samopoczucie, a pośrednio nawet na zdrowie! W jaki sposób urządzać przestrzeń okienną, by zapewnić sobie dobry nastrój i większy komfort życia codziennego?

Dekorowanie okien a dostęp światła dziennego

To dostęp do światła sprawia, że lepiej się czujemy i funkcjonujemy normalnie z dnia na dzień. Gdyby nas zamknąć na dłuższy czas w pomieszczeniu, w którym jest tylko oświetlenie sztuczne, szybko poczulibyśmy zmęczenie i niechęć do życia. Okna spełniają zatem bardzo ważne funkcje w naszym życiu. Dlaczego zatem dekorowanie okien jest tak ważne? Bo firanki, zasłony i inne elementy umieszczane w przestrzeni okiennej, a przy tym źle dobrane, mogą niwelować właśnie dostęp światła naturalnego.

Mowa także o jeszcze innym aspekcie. Dom, który jest urządzony wedle naszego pomysłu, daje poczucie bezpieczeństwa i staje się azylem. Jeśli w przestrzeni okiennej umieszczone są te elementy, które wpisują się w nasze gusta, a do tego stanowią uzupełnienie harmonijnej aranżacji, chętnie wracamy do takiego domu. Czujemy się w nim dobrze i mamy poczucie własnego kąta, nawet jeśli jest to niewielkie pomieszczenie.

Wystrój wnętrz decyduje o naszym nastroju. To kolory, detale i wykonania, które będą pobudzać do działania, uspokajać, relaksować, a część z nich zagości właśnie przy oknach. Dlatego tak ważnym jest dekorowanie okien, bo zbyt mało światła, nieprzyjazne kolory i budzące dziwne emocje dekoracje, wpłyną na pogorszenie nastroju, a nawet depresyjne stany.

Jak dekorować, by zachować zdrowie

Dekorowanie okien wpłynąć może korzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i stan fizyczny. W końcu nasz umysł znajduje swoje odzwierciedlenie w tym, jak czujemy się pod względem fizycznym.

W przestrzeni okiennej możemy pozwolić sobie na wiele, ale pamiętajmy o dostępie światła naturalnego. Powinno być go w miarę sporo, jednak zbyt duża liczba promieni słonecznych zacznie oślepiać i przeszkadzać. Wykorzystajmy moc firanek na co dzień, zasłon nocą, a rolet czy żaluzji po to, by podczas wykonywanych czynności regulować dostęp światła.

Ozdoby w poszczególnych wnętrzach

Zwykle nie zwracamy na to uwagi, ale konkretne gatunki roślin mogą wpłynąć w rozmaity sposób na nasze zdrowie. Zapoznawajmy się z cechami i właściwościami wybieranych roślin, które mają znaleźć swoje miejsce na parapecie.

Musimy wziąć pod uwagę, że ozdoby, które za dnia tworzą indywidualny charakter wnętrza, pod osłoną nocy mogą wyglądać zupełnie inaczej. W czym rzecz? Przede wszystkim w przestrzeni okiennej pokojów dziecięcych. Figurki czy zwierzaki, które po ciemku wydają się być nieprzyjaznymi, szybko zaowocują strachem maluchów i koszmarami nocnymi.

Pamiętajmy o tych elementach i decydując się na dekorowanie okien, weźmy pod uwagę nie tylko kwestie typowo aranżacyjne. W końcu dostęp światła, wystrój i zastosowane elementy, wbrew pozorom wpłyną na nasze samopoczucie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge