Spośród wszystkich elementów wyposażenia, stolik kawowy nie należy do niezbędnych, jednak uznać go za zbędny, to oczywisty błąd. Gdzie moglibyśmy bowiem odstawiać kubek z herbatą lub kawą, talerzyk z przekąską lub deserem, jak i przed chwilą czytany magazyn? Obecne propozycje są przy tym tak oryginalne, że nadanie indywidualnego charakteru wnętrzom, wyposażając je w centralnym punkcie w stolik kawowy, staje się czystą przyjemnością.

Skąd się wziął stolik kawowy

Przyjmuje się, że stolik kawowy powstał około 1920 roku. Nowoczesny mebel tego rodzaju wynalazł ponoć J. Stuart Foote – prezes amerykańskiej firmy Imperial Furniture Company. Za bazę posłużył tradycyjny stół, przy którym mieli być podjęci goście. Jednak tak duży stół nie miał szans zmieścić się przy kanapie, ale skrócone nogi pozwoliły uzyskać niską, choć funkcjonalną konstrukcję, idealną do postawienia przy sofie.

To tylko jedna z pojawiających się wersji na temat tego, kiedy i w jaki sposób na rynku meblarskim pojawił się stolik kawowy. Niezależnie od historycznego punktu, dziś jest to element wyposażenia domowego, który uznajemy za obowiązkowy. Niby go nie zauważamy na co dzień, przechodzimy czasem wręcz obojętnie wobec niego, a jednak!

Jak dobrać stolik kawowy

Możemy przebierać pośród stolików kawowych, które są kwadratowe, prostokątne, owalne i okrągłe. Pojawiają się wykonania na zamówienie, których kształty niekoniecznie oddają te najbardziej nam znane. Do tego wykorzystanie najciekawszych materiałów, czasem luksusowych, kolejnym razem rzadko spotykanych, by za sprawą tego jednego mebla, stworzyć aranżację na miarę światowych katalogów.

Wybór powinien być podyktowany nie tylko własnymi gustami, ale przede wszystkim możliwościami, jakie oferuje pomieszczenie, w którym docelowo ma stanąć stolik kawowy. Niewielkie wnętrza potrzebują estetycznych, mniejszych rozmiarów mebli, czyli stolika, który swoimi rozmiarami nie przytłoczy salonu. W dużych salonach, pośród domów, można pozwolić sobie na znacznie więcej finezji, także pod względem rozmiarów.

Co z funkcjonalnością? Każdy stolik kawowy jest funkcjonalny, bo oferuje blat, na którym można postawić nie tylko tackę z ciastkami i filiżanki na kawę, gdy przychodzą goście. Tę funkcjonalność można jeszcze bardziej wyeksponować decydując się na stolik, który posiada szufladki, schowki, praktyczne półki. Wreszcie znajdzie się miejsce na ulubioną lekturę, piloty od telewizora czy dekodera, chusteczki i inne podręczne drobiazgi. Jednocześnie zostanie zredukowane ryzyko zalania książki lub telefonu, które nie mając swojego miejsca, dotąd lądowały na blacie zwyczajnego stolika.

Kolory, materiały i detale

Kolorystyka, zastosowane materiały i sposób wykończenia to elementy, które wpływają na ostateczną estetyką. Można w nich przebierać praktycznie dowolnie, bo liczy się aranżacja i gusta użytkowników. W modzie są materiały naturalne, jak drewno czy kamień, ale wyjątkowe propozycje powstają na bazie połączenia metalu ze szkłem. Kolorystyka – nieograniczona. Od barw podstawowych, poprzez ich mieszanie, skończywszy na ekstrawaganckich wzorach i deseniach. Każdy ma szansę znaleźć idealny stolik kawowy, który poza praktycznym zastosowaniem, stanie się ciekawą ozdobą wnętrza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge