Dobra gromadzone latami, dom stawiany w pocie czoła. To, co udało się osiągnąć po wielu latach dzięki wyrzeczeniom całej rodziny, można stracić dosłownie w ciągu jednej chwili. Czujki pożarowe i inne zabezpieczenia, zraszacze, bezpieczne instalacje oraz trudnopalne materiały pomogą nam uniknąć niebezpieczeństwa i oddalić ryzyko pożaru. Właściwe zabezpieczenie domu przed pożarem wymaga jednak od inwestora oraz domowników minimum wiedzy na ten temat. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czy Twój dom jest dobrze zabezpieczony.

Wiele osób chcąc ochronić swój dom przed pożarem, montuje wewnątrz czujki pożarowe. Działanie godne naśladowania, warto jednak pamiętać, że przygotowania do zabezpieczenia domu przed strawieniem go przez ogień warto zacząć już na etapie budowy domu.

Technologia i rodzaj materiałów

Dziś inwestorzy mają do wyboru szereg różnych technologii, w których można wznosić nowe budynki. Obowiązujące przepisy nie są w tej kwestii zbyt wymagające i dopuszczają do użytku nawet materiały, które stosunkowo łatwo się palą. Tymczasem łatwopalne materiały budowlane przy zetknięciu z ogniem często zachowują się jak paliwo. Nie tylko same zapalają się szybko, ale przyczyniają się też do rozprzestrzeniania ognia.

Przy wyborze odpowiednich materiałów do budowy pomocna może okazać się Europejska Klasyfikacja Ogniowa Wyrobów Budowlanych. Oznaczenie to informuje inwestora o zachowaniu materiału w chwili zetknięcia się z ogniem. Z etykiety dowiemy się między innymi, czy wyrób łatwo się zapala, czy podczas spalania wydziela dym oraz jak wygląda jego odporność na działanie płomieni.

Europejska Klasyfikacja Ogniowa

Zgodnie z Europejską Klasyfikacją Ogniową każdy dostępny na rynku produkt przydzielony jest do jednej z 7 klas, wskazujących na ich palność: A1, A2, B, C, D, E, F. Te, które należą do grupy A1, są niepalne, a więc w czasie pożaru nie będą przyczyniały się do jego rozprzestrzeniania się, z kolei zaklasyfikowane do grupy F zapalają się bardzo łatwo. Pomiędzy nimi znajdują się grupy pośrednie.

Człowiek i ogień

Jak wiadomo, przyczyna większości pożarów, czy to tych, które wybuchają w domach, czy też poza nimi, najczęściej leży po stronie człowieka. Nieostrożne obchodzenie się z ogniem, wadliwe instalacje, wykonywane na własny użytek prowizoryczne rozwiązania stosowane przy instalacjach elektrycznych, to tylko niektóre z czynników wpływających na zwiększenie ilości pożarów w polskich domach. Do tego dochodzi jeszcze brak odpowiednich zabezpieczeń.

Czujki pożarowe mogłyby być systemem wczesnego ostrzegania o tym, że w domu dzieje się coś niepokojącego. Niestety takie rozwiązania w domach prywatnych osób stosowane są niezwykle rzadko. Czujki pożarowe można dodatkowo połączyć ze zraszaczami gaszącymi ogień. W ten sposób gaszenie pożaru rozpoczęłoby się już w chwilę po tym, jak pojawi się niebezpieczeństwo. Zduszony w zarodku ogień być może w ogólne nie rozprzestrzeniłby się na resztę budynku.

Czujki pożarowe w moim domu

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów czujników przeciwpożarowych. Różnią się między sobą zarówno etapem, na którym alarmują o pożarze, jak i sposobem działania.

Czujki pożarowe reagujące na dym należą do tych detektorów, które wykrywają zagrożenie najwcześniej. Reagują na pojawiający się w pomieszczeniu dym. Nie sprawdzą się w pomieszczeniach, które z natury są mocno zadymione, zakurzone lub charakteryzują się podwyższoną w stosunku do innych pomieszczeń wilgocią. Zaleca się je jednak do pomieszczeń z kuchniami gazowymi, kominkami oraz pokoi osób palących.

Cieplne czujki pożarowe sprawdzą się tam, gdzie z różnych przyczyn nie mogliśmy zamontować czujników dymu. Można je zamontować w pomieszczeniach, w których jest dość dużo kurzu, pyłu lub pary wodnej oraz przedmioty spalające się bez wydzielania dymu.

To tylko jeden z pomysłów na podniesienie bezpieczeństwa naszych domów. Zastosowanie materiałów trudnopalnych, wzywanie fachowca do napraw instalacji elektrycznej, stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w domu i informowanie innych, młodszych członków rodziny o tym, jak postępować w przypadku zagrożenia oraz jak unikać pożaru znacząco podniosą bezpieczeństwo posesji, a co za tym idzie także domowników. Dodatkowym zabezpieczeniem powinny być czujki pożarowe, które informują o niebezpieczeństwie, zanim to zostanie jeszcze odkryte przez domowników.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge