Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół domu będzie sprzyjać relaksowi na świeżym powietrzu. Ten dla każdego z nas może oznaczać coś zgoła odmiennego. Gra w piłkę na mini boisku, biesiadowanie przy ognisku albo spokojny wieczór przy lekturze. Uwzględnienie indywidualnych potrzeb powinno być jedną z podstawowych zasad przy podejmowanych pracach aranżacyjnych. A z racji tego, że koniec zimy jest już bliski, czas zabrać się za planowanie przestrzeni.

Niezależnie od tego, jak różne są nasze wymagania względem przydomowego ogrodu, niemal zawsze powinny znaleźć się w nim dwa elementy: zieleń oraz ogrodowe meble. Choć ich forma oraz udział w całej kompozycji mogą być bardzo różne, to one tworzą jej podstawę i wpływają na funkcjonalność przestrzeni.

Meble ogrodowe – jakie powinny być?

Rolą mebli jest przede wszystkim umożliwienie wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie oznacza to oczywiście, że decydujemy się na pierwsze meble, jakie wpadną nam w oko. Ich wygląd, styl, materiał, z jakiego powstały oraz jakość wykonania mają bardzo duże znaczenie.

Meble ogrodowe powinny korespondować ze stylistyką przestrzeni oraz samego budynku. Zdecydowanie inny ich rodzaj zagości w romantycznych ogrodach w stylu angielskim, a inny na nowocześnie zaaranżowanej działce.

O tym, że wybór jest bardzo szeroki, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Zainteresowani mogą wybierać spośród modnych w ostatnich czasie mebli technorattanowych, nieco mniej trwałych, ale równie eleganckich rattanowych, klasycznych mebli drewnianych, a także metalowych i wykonanych z tworzywa. Które z nich sprawdzą się najlepiej?

Przy wyborze należy uwzględnić wiele czynników. Kluczowe jest to, jakie meble podobają się nam najbardziej i dobrze wpisują się w zaaranżowaną przestrzeń. Pod uwagę warto jednak wziąć także to, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację i oczywiście komfort, jaki dają podczas wypoczynku.

Zieleń w ogrodzie – tego zabraknąć nie może

Aranżacje przydomowej przestrzeni z pominięciem zieleni to raczej rzadkość. Spędzając czas w ogrodzie, chcemy być bliżej natury, która sprawia, że stajemy się bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Nic zatem dziwnego, że wiele ogródków ma starannie wypielęgnowany, piękny trawnik, mieniące się kolorami rabaty kwiatowe oraz efektownie prezentujące się krzewy i drzewa.

Do stworzenia wyjątkowej przestrzeni nie potrzeba gruntownej wiedzy ogrodniczej. Wystarczy zapał do pracy i chęć do nauki. Nie oszukujmy się, ta niekiedy będzie odbywać się metodą prób i błędów. Najważniejsze jednak to nie zrażać się, a potrzebnej wiedzy szukać w różnych, powszechnie dostępnych źródłach – zarówno w sieci, jak i poza nią. Cennych wskazówek na temat pielęgnacji poszczególnych gatunków mogą dostarczyć sami sprzedawcy roślin. Od nich wiele dowiemy się na temat ich wymagań i sąsiedztwa, w jakim czują się najlepiej.

Czy planowanie ogrodu to rzecz trudna? W obliczu powszechnego dostępu do różnych źródeł i możliwości wyszukiwania niezbędnych informacji uważam, że coraz łatwiejsza. Kłopotem jest nie tyle niedobór naszych umiejętności i wiedzy, ile brak czasu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge