W oświetlaniu terenu wokół domu ogromne znaczenie ma lokalizacja lamp zewnętrznych, a także sposób, w jaki będą świecić. To kwestia zachowania bezpieczeństwa, podkreślenia walorów architektury budynku bądź ciekawie zaprojektowanego ogrodu, jak i możliwość uzyskania interesującej perspektywy, głębi obrazu czy odmiennego postrzegania rozmaitych elementów. Nim wybierzemy konkretne konstrukcje lamp, przyjdzie zmierzyć się z planowaniem ich liczby, wielkości, zastosowanych źródeł światła oraz barwy tego ostatniego. Na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Oświetlenie przy drzwiach wejściowych

Drzwi wejściowe, jak i furtka czy innego rodzaju wejście na posesję, wymagają zastosowania stosunkowo mocnych źródeł światła. Po to, by dostrzec swobodnie wejście i dróżkę do niego wiodącą, jak i nie mieć problemu z trafieniem kluczem do zamka. <b>Światło takie nie może jednak oślepiać. <a href=”https://azzardo.com.pl/28-lampy-zewnetrzne”>Lampy zewnętrzne</a> stosowane przy wejściu mogą zostać umieszczone symetrycznie, dla zachowania spójnej aranżacji i wrażenia uporządkowania, choć równie dobrze sprawdzi się pojedyncze źródło światła.

Dobrym rozwiązaniem będzie czujnik ruchu. Jeśli jednak decydujemy się na jego montaż, należy zwrócić uwagę na zasięg. Przebiegające zwierzęta bądź przechodnie poza posesją, będą uruchamiać nasz czujnik, jeśli ten będzie miał zbyt duży zasięg lub zostanie nieodpowiednio zamontowany.

Ścieżki i przejścia

Dróżki wiodące przez nasze posesje także muszą zostać odpowiednio oświetlone. <b>Światło powinno padać poziomo na nawierzchnię i nie może oślepiać.</b> Wybrane konstrukcje opraw oświetleniowych ustawiamy gęściej, by cała droga była równomiernie oświetlona. Trzeba uważać, by nie przesadzić z ich liczbą, bo zostanie zaburzony efekt przestrzenny, a i światło w roli dekoracji przestanie spełniać swoje funkcje. Nie wspominając o rachunkach za prąd.

Podobnie jest z oświetlaniem różnic poziomów, schodów czy podjazdów do garażu. Można zainwestować w lampy, które będą posiadały systemy antyolśnieniowe.

Na spotkania i dla efektu dekoracyjnego

Nieco innych rozwiązań wymagają miejsca, w których spotykamy się ze znajomymi, rodziną bądź po prostu spędzamy czas relaksując się. Altany, tarasy, ławeczki czy miejsce na grill, wymagają zastosowania światła padającego w poziomie oraz w pionie, by oświetlić stół czy blaty.Światło powinno być miękkie i rozproszone, a na takie możemy liczyć kierując źródło światła na sufit, które spowoduje odbicie i rozproszenie przyjaznych dla oka refleksów.

Niezwykłe efekty dekoracyjne można uzyskać podświetlając rośliny. Przede wszystkim wieloletnie krzaki i drzewa, a do tego stosując dodatkowe światło w okolicy oczek wodnych Tutaj wybór lamp, lampek, reflektorków i tym podobnych rozwiązań jest duży.

Oprócz tego należy pod uwagę wziąć źródło zasilania i barwę światła. Elementy decydujące nie tylko o efekcie wizualnym, ale i oszczędności. Z tak sporządzonym planem zakupów, a następnie praktycznego tworzenia oświetlenia przestrzeni zewnętrznych, stworzymy wyjątkową atmosferę i zadbamy o swoje bezpieczeństwo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge