Dziecięcy pokój to miejsce niezwykłe. Pełne marzeń, ale i praktycznych rozwiązań. Łączy w sobie wiele funkcji, więc musi być dobrze przemyślane. Biurko do pokoju dziecięcego, w przypadku pociech w wieku szkolnym, a niekiedy także przedszkolnym, jest stałym elementem umeblowania. Musi być wygodne, estetyczne i dopasowane stylistycznie do innych elementów wyposażenia. O tym, na co zwracać szczególną uwagę przy jego wyborze, postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Biurko do pokoju dziecka powinno być nie tylko staranie dobrane do potrzeb pociechy, ale także właściwie ustawione. Jego zadaniem będzie zapewnienie dziecku komfortowych warunków do odrabiania lekcji i nauki. Jeśli stworzona przestrzeń nie będzie wygodna i ergonomiczna, dziecko może nie chcieć spędzać tam czasu. To z kolei może przełożyć się na problemy w nauce oraz bóle kręgosłupa.

Wymiary biurka

Aby można było mówić o komfortowej pracy przy biurku, jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 80 cm, a długość krótsza niż 120 cm. W praktyce doskonale sprawdzi się biurko do pokoju, które będzie nawet trochę większe. Optymalne wymiary, które pozwolą spokojnie pomieścić akcesoria szkolne to 90 – 100 cm szerokości oraz 120 – 160 cm długości. Oczywiście wielkość biurka można uzależnić od wieku dziecka i jego potrzeb. Z drugiej jednak strony, kupując większe biurko dla maluszka, unikniemy konieczności jego wymiany, kiedy dziecko dorośnie.

Prawidłowa sylwetka

Od wieku, a właściwie wzrostu dziecka natomiast koniecznie należy uzależnić wysokość biurka. Siedząca przy nim pociecha nie może się garbić. Nogi powinny spokojnie spoczywać na ziemi, a wysokość biurka umożliwiać siedzenie z wyprostowaną sylwetką. Jeśli maluszek nie dosięga nóżkami do ziemi, możemy postarać się dla niego o podnóżek, którego pozbędziemy się wraz ze wzrostem dziecka.

Biurko do pokoju a komputer

Jeśli mamy do czynienia ze starszym dzieckiem, które korzysta z komputera stacjonarnego, przy wyborze biurka musimy koniecznie zadbać o to, by monitor znalazł się na wysokości oczu pociechy. Klawiaturę najlepiej umieścić na wysuwanym blacie, dzięki czemu dziecko nadal będzie miało wystarczającą ilość miejsca na książki i zeszyty. Wysuwany blat nie może jednak ograniczać przestrzeni na nogi.

Oświetlenie

Ostatnia, ale wcale nie mniej istotna sprawa, to ustawienie biurka. Mebel powinien zostać zlokalizowany w taki sposób, by dziecko pisząc, nie zasłaniało ręką światła słonecznego. Najlepiej, jeśli biurko do pokoju ustawione zostanie w pobliżu okna. Wieczorem natomiast odpowiednią jasność powinna zapewnić lampa na biurko. Wygodne i ergonomiczne biurko do pokoju stwarza dogodne warunki do nauki.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge