Niewielkie przestrzenie mieszkalne i domowe, to spore wyzwanie, jeśli brać pod uwagę aranżacje małych pokoi. Ma być praktycznie, ładnie i wygodnie. Ale co zrobić, gdy w niewielkim pokoiku musi zmieścić się biurko, łóżko, szafa, półki i cała masa innych elementów wyposażenia? Podpowiadamy, w jaki sposób aranżować małe pokoje.
Aranżacje małych pokoi na każdą kieszeń
Nie musimy mieć wiele w swoim portfelu, by z niewielkiego, skromnego i nudnego wnętrza, stworzyć prawdziwe cudo. Zarówno praktyczne w codziennym użytkowaniu, jak i mające swój charakter. Wystarczą odpowiednio dobrane meble, oświetlenie oraz stosowne ozdoby.
W pierwszej kolejności zadbajmy o dobór kolorów, które nadadzą wnętrzu przyjaznego klimatu, ale i pozwolą na jego optyczne powiększenie. Najlepiej sprawdzają się jasne kolory. Zarówno na suficie, jak i na ścianach. Aranżacje małych pokoi to przede wszystkim sporo trików, dzięki którym pomieszczenie wyda się optycznie większe. Ta pozorna przestronność podziała na nas w sposób wręcz nadzwyczajny, będzie łatwiej utrzymać porządek, a przebywanie w tak urządzonym wnętrzu stanie się czystą przyjemnością.
Na ścianach mogą znaleźć swoje miejsce lustra bądź tapety z realistycznymi obrazami. Najlepiej krajobrazów, miast, które dają wrażenie, że pokój jest po prostu większy. Należy jedynie pamiętać o tym, by umiejętnie stosować lustra. W małych salonach dobrze sprawdzają się duże tafle, które odbijają symetrycznie przedmioty.
Umeblowanie
Na rynku meblarskim pojawia się coraz więcej propozycji zastosowania mebli wielofunkcyjnych. Aranżacje małych pokoi z ich wykorzystaniem, zyskają na doskonałym wyważeniu pomiędzy funkcjonalnością, a efektem dekoracyjnym. Pośród takich propozycji znajdziemy:
-
wracające do łask półkotapczany,
-
rozkładane sofy,
-
rozkładane stoliki, które mogą pełnić funkcje biurka,
-
składane krzesła,
-
łóżka z szufladami lub z wysuwanym drugim miejscem do spania,
-
wielofunkcyjne konstrukcje do pokojów dziecięcych i młodzieżowych – w jednym meblu łóżko, biurko i szafki.
Meble powinny być stosunkowo lekkie i niskie, a najlepiej wybierać te, które są podobnych wysokości. W ten sposób zyskuje się wrażenie przestronności.
Dekoracje i oświetlenie
Nie zapominamy o dekoracjach. Często to one decydują o tym, jaki styl i charakter przybiera nasze wnętrze. Trzeba jednak mieć na względzie, że niewielkie przestrzenie lubią minimalizm. Ograniczamy się do dekoracji, które będą lekkie, estetyczne i małe. Mogą być również praktyczne, jeśli wybierzemy chociażby lampę o kształtnej podstawie, na której umieszczony jest abażur.
I na koniec jeden z najważniejszych aspektów, czyli oświetlenie. Niskie, małe pomieszczenia wymagają zastosowania skromnych lamp wiszących. Dobrą alternatywą są plafony lub punktowe źródła światła, zajmujące niewiele miejsca. Do tego kinkiety, a jeśli miejsce na to pozwala, lampa podłogowa wydzielająca strefę wieczornego relaksu.
Czy aranżacje małych pokoi muszą być banalne i zwyczajne? Nie, jeśli tylko we właściwy sposób zadbamy o światło, meble, dekoracje i pozostałe elementy wyposażenia.